Meklēt
Izvēlne

Jūrmalas pilsētas muzejā atklās izstādi “FORMOSA. Skaistā sala”

No 19. oktobra Jūrmalas pilsētas muzejā atklās izstādi „FORMOSA. Skaistā sala”, kas iepazīstinās ar mākslinieka, Latvijas Mākslas akadēmijas profesora Jāņa Murovska un Taivānas Grafikas asociācijas mākslinieku sietspiedes darbu izlasi. Izstāde būs apskatāma līdz 6. novembrim.

Jānis Murovskis, kolēģu un daiļrades cienītāju vidū zināms kā Muris, savu radošo darbību saistījis ar sietspiedi, viņa darbi skatītājiem ir pazīstami no izstādēm galerijā “Daugava”, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā, Rīgas Mākslas telpā un citviet. Izstādē “FORMOSA. Skaistā sala” būs redzami Jāņa Murovska sietspiedes tehnikā tapuši darbi, vairums no tiem radīti pēc pēdējā ceļojuma Taivānā. Tomēr tās nav ceļojuma piezīmes, tie ir daļēji abstrakti darbi, kuros galvenā loma ir krāsu laukumiem, ritmam un materiālu mijiedarbībai. Jāņa Murovska poētiskie darbu paraksti dod pavedienu autora iecerētam stāstam, tomēr atstāj brīvību vērotājam veidot arī savu. “Sala ir vieta, kur atrasties divatā ar sevi. Pats sev uzdod jautājumus, un pats atbildi. Katram sava sala vajadzīga” , izstādes ideju komentē Jānis Murovskis.
Otru izstādes daļu veidos Taivānas mākslinieku darbi, kurus izstādei Jūrmalā izvēlējies mākslinieks, Taivānas Grafikas asociācijas prezidents, Hwang Yue-Sheng: “Sietspiedei Taivānā ir sena vēsture, tāpēc mūsdienu izpratnei par sietspiedi kā patstāvīgu mākslas darbu bija jāizlaužas cauri tradīcijai izmantot grafikas tikai ilustrācijām un reklāmām. Šajā priekšstatu maiņā būtiska loma bija profesoram Liao Shiou-Ping. Esam priecīgi iepazīstināt Latvijas publiku ar mūsdienu grafikas tradīcijām Taivānā, rādot gan profesora, gan viņa audzēkņu un nākamo paaudžu mākslinieku darbus.”  Izstādē būs apskatāmi 15 Taivānas mākslinieku darbi, kas tapuši sietspiedes vai jauktā tehnikā, sietspiedi kombinējot ar kokgriezumu.

Izstādes nosaukums “FORMOSA”, kas tulkojumā no portugāļu valodas nozīmē “skaistā sala” atsaucas uz leģendu par portugāļu kuģa noalgotu nīderlandiešu navigatoru Janu Hjūgenu van Linshotenu, kurš, kuģojot gar Taivānas austrumu krastu 1590. gadā, to kartē iezīmējis ar nosaukumu Ilha Formosa, (skaistā sala). Ļoti iespējams van Linshotens, nekad nav kuģojis gar Taivānas krastiem, tomēr nostāsts ir saglabājis savu spēku un tiek izplatīts tālāk, līdzīgi kā daudz citi stāsti, kas veido mūsu identitāti.
Izstāde ar Jāņa Murovska, Liao Shiou-Ping, Yang,Ming-Pye, Liao,Tsuan-Yuan, Lin, Hsueh-ching, Chang,Cheng-Jen Lin,Renhsin, Lin,Yi-hsuan, Lin,Chaoan, Yang,Cheng-Yuan, Rock Shen,Chin-Yuan, Dawn,Chen-Ping, Huang, Chun-Yuan, Lai,Cheng-hui, Chung,You-hui, Hwang, Yue-sheng darbiem būs skatāma Jūrmalas pilsētas muzejā, Jūrmalā, Tirgoņu ielā 29 no 19. oktobra līdz 6. novembrim. Ieeja bez maksas. Izstādi papildinās katalogs ar darbu reprodukcijām un Kaspara Eihmaņa eseju.
Izstāde notiek ar Jūrmalas pilsētas muzeja, Latvijas Mākslas akadēmijas, VKN, Valsts Kultūrkapitāla fonda, Hibner SIA, Antalis, Arctic Paper un Muretart atbalstu.