Meklēt
Izvēlne

Kristas Dzudzilo personālizstāde "Privātā" un Zanes Tučas instalācija "Izstādes ideja"

Kristas Dzudzilo izstāde „Privātā” un Zanes Tučas instalācija „Izstādes ideja” mazo izstāžu cikla „Mana telpa” ietvaros bija apskatāmas no 2012. gada 12. līdz 16. martam.

Jaunā māksliniece Krista Dzudzilo izstādē „Privātā” eksponētajos darbos apskata telpu vistiešākajā šī vārda nozīmē – kā privātu telpu, dzīvesvietu, kas ir vienlaikus personīga autorei, bet atpazīstama jebkuram.

„Privātās telpas, kurās uzturamies un veidojam savu dzīvi, ir mūsu pašu noslēgtas un ierobežotas. Veidoju savas noslēgtās dzīves telpas attēlojumu sadrumstalotu un salauztu. Mani interesē lietu uztvere un skatīšanās īpatnības. Gluži kā pirmo reizi ieejot kādā telpā, ejot uz priekšu, skatu punkts uz objektiem mainās, tā atklājot objektu no dažādiem rakursiem. Atmiņa veido konkrētu attēlu prātā, kas ir visas uztvertās informācijas kombinācija. Katra no telpām ir attēlota statiski, bet ar nelielu nobīdi, gluži kā uz mirkli ieķērusies plate. Daži objekti, kas piesaista uzmanību, virzoties uz priekšu vai mainot skatīšanās leņķi, pārlec jaunā pagriezienā. Svarīgi bija dot konkrētu, atpazīstamu ievirzi objekta atveidē, bet pārveidot to, lai tas pasaka tik daudz, ka uzdod jaunus jautājumus,” par izstādes darbos tvertajiem telpas uztveres aspektiem stāsta Krista Dzudzilo.

Tikmēr Zane Tuča mazo izstāžu ciklā piedalās ar instalāciju „Izstādes ideja”, kuras galvenais mērķis ir mēģinājums pietuvoties izstādes idejai un izveidot nevis izstādi, bet asociāciju par izstādi. „Ideja – priekšstats, vispārējs jēdziens par kādu priekšmetu vai parādību; kādas teorijas pamatu veidojošais jēdziens.”* Zanes Tučas radītā instalācija priekšstatu par izstādi demonstrē no mazliet ironiska skatījuma, komentējot mākslas darba attiecības ar patērētājsabiedrību. Ekspozīcijas telpu veidos vienkārši elementi, savukārt centrālais tēls ir kāda noslēpumaina, pasaulslavena un savā garajā mūžā diezgan daudz pieredzējusi būtne.

* Red. Guļevska D. Svešvārdu vārdnīca. – Rīga: „Norden AB”, 2003. – 305.lpp.