Meklēt
Izvēlne

Kristas un Reiņa Dzudzilo personālizstāde „Viena skatītāja apmeklējums”

No 2015. gada 27. marta līdz 3. maijam Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles Arsenāls Radošajā darbnīcā (Vecrīgā, Torņa ielā 1; 2. stāvā) norisināsies Kristas un Reiņa Dzudzilo personālizstāde „Viena skatītāja apmeklējums”.

Turpinot attīstīt tradīciju, kurā scenogrāfija ir ar režiju cieši saistīta un tai līdzvērtīga joma, Reinis un Krista Dzudzilo savos darbos skaidri un vienlaikus neparasti izmanto teātrī lietotos instrumentus: vēstījums tiek veidots ar telpas organizācijas paņēmieniem, rūpīgi paredzot skatītāja piedalīšanos mākslas notikumā. Uzdrīkstoties nepalikt vienas darbības sfēras un tās noteikumu robežās, Dzudzilo tandēms pierāda, ka viņu izteiksmes līdzekļi ir dzīvotspējīgi ne tikai uz teātra skatuves, bet arī šķietami neierastā teritorijā, piemēram, laikmetīgā izstāžu telpā.

Autoru uzmanības centrā atrodas cilvēks, un savu ekspozīciju Arsenāla Radošajā darbnīcā viņi vēlas organizēt dramaturģiski, radot izvērstu instalāciju – vidi, kurā iedarboties uz klātesošā cilvēka maņām. Pēc mākslinieku ieceres, projekts „Viena skatītāja apmeklējums” piedāvās doties ceļā un pieredzēt gan subjektīvu, gan kolektīvu pārdzīvojumu.

Abu autoru rokrakstus caurvij interese par fundamentālām dzīves tēmām, tomēr viņu darbi tās neatspoguļo un nekomentē, bet gan nodrošina apstākļus, kurā jautājums: kas vispār ir svarīgs vai paliekošs? – rodas cilvēkā pašā. Šī gada sākumā kim? Laikmetīgās mākslas centrā notikusi mākslinieku pirmā kopīgā personālizstāde „kim?* *kas ir mīlestība”, kurā izstāžu telpas nosaukuma saīsinājumu „kas ir māksla?” Krista un Reinis pārfrāzēja eksistenciāli ietilpīgāk, vaicājot: „kas ir mīlestība?”.

Krista Dzudzilo (1989) un Reinis Dzudzilo (1987) ir laulāts pāris, kas kopā darbojas vizuālajā mākslā un teātrī. Kopš 2009. gada viņi veidojuši scenogrāfiju un tērpus iestudējumiem Latvijas Nacionālajā operā, Jaunajā Rīgas teātrī, Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī, Latvijas Nacionālajā teātrī, Valmieras drāmas teātrī, „Dirty Deal Teatro”, Eduarda Smiļģa teātra muzejā, Andrejostā un Darmštates pilsētas teātrī.

Kristas Dzudzilo pirmajās personālizstādēs nozīmīga ir bijusi darbu un to eksponēšanas veida mijiedarbība un iespaids uz skatītāju. Izstādi 2013. gada vasarā viņa sarīkoja pamesta Merķeļa ielas nama pagrabā, gleznu ciklā „Nepārejošs” pievēršoties personīgai tēmai – lietu un atmiņu vēsturei, tiecoties atklāt, kas paliek pēc cilvēka, kad viņš vairs nav fiziski klātesošs.

Reinis Dzudzilo par izrādi „Raudupiete” Valmieras drāmas teātrī 2013. gadā saņēmis „Spēlmaņu nakts” balvu nominācijā „Labākais scenogrāfs”. Krista Dzudzilo 2014. gadā tikusi nominēta „Spēlmaņu nakts” balvai kā Gada kostīmu māksliniece par izrādi „Vasarnieki”; līdz šim autorei bijušas divas personālizstādes – „Nepārejošs” (2013) un „Tukšā telpa” (2012). 2012. gadā abi mākslinieki Starptautiskajā Tartu Drāmas festivālā saņēmuši balvu par izcilu vizuālo tēlu Latvijas Nacionālā teātra izrādei „IZRĀDE GALS”.


Norises vieta:
LNMM izstāžu zāles Arsenāls Radošā darbnīca (Torņa iela 1)
Otrdienās, trešdienās, piektdienās 12.00–18.00, kase 12.00–17.45
Ceturtdienās 12.00–20.00, kase 12.00–19.45
Sestdienās, svētdienās 12.00–17.00, kase 12.00–16.45
Pirmdienās slēgts