Meklēt
Izvēlne

"LATVIJAS ARCHITEKTŪRA" 164. NUMURA VIESREDAKTORE LMA PĒTNIECE DINA SUHANOVA

Žurnāla “Latvijas Architektūras” 164. burtnīcu “Globāli lokālais potenciāls” veidojusi arhitekte un Latvijas Mākslas akadēmijas pētniece Dina Suhanova. Numura fokusā ir ārvalstīs izglītotu jauno arhitektu paaudze, kas ar pasaules tvērienu un citvalstu pieredzi šobrīd aktīvi piedalās Latvijas arhitektūras scēnas veidošanā.

Žurnālā uzsvērti starptautisku un vietēju atzinību guvušās arhitektūras studijas ĒTER (Dagnijas Smilgas, Kārļa Bērziņa un Niklāva Paegles) prakses fragmenti — trīs tēmas, trīs dažādi domāšanas un prakses mērogi, atainojot arhitektu būtību, sensitīvo un kontekstuālo pieeju plānošanai, arhitektūrai un dizainam. Ilze Martinsone apskata Latvijas Arhitektūras gada balvu 2022. gadā saņēmušo sociālā atbalsta centru “Pērle” Cēsīs (“ĒTER” sadarbībā ar “Rīgers”), savukārt, rakstā par atbalsta arhitektūru Veronika Viļuma jau plašāk pētījusi dienas aprūpes centrus Latvijā. Burtnīcā Džeimsa Teilora-Fostera esejas, Pētera Vīksnas un Amritas Pūlas (SITE magazine) foto stāsta veidā apskatīta ĒTER veidotā izstāde WEIRD SENSATION FEELS GOOD: The World of ASMR Londonā.

Numurs pievēršas arī arhitektūras izglītības jautājumiem — Rudolfs Dainis Šmits atskatās vēsturē uz radikālākajiem pavērsieniem arhitektūras pedagoģijā, Dina Suhanova Messenger sarakstās ar jaunajiem ārvalstīs studējošajiem arhitektiem. Numurā vairāku autoru kolektīvs konkretizē plānus par Jaunas Arhitektūras skolas veidošanos Latvijas Mākslas akadēmijā. Par izglītību kādreiz, izaicinājumiem dizaina izglītībā, apskatot nesen tapušu modes izpētes bibliotēku Oslo, Dina Suhanova sarunājas ar arhitekti, dizaineri, profesori un modes (telpu) pētnieci Vēsmu K. McQuillan. Arhitekti Marija Katrīna Dambe un Florians Betats (NOMAD architects) uzsver aprites ekonomikas nozīmi būvniecībā un aicina arhitektiem būt klātesošiem aktuālo krīžu risināšanā. Divas publikācijas tematiski skar vietrades tēmu starptautiskā kontekstā — no Ņujorkas vēsta Prata institūta absolvente, iepriekš zināma kā teātra kuratore un producente Gundega Laiviņa. Baltijas pieredzē par izglītību caur vietrades procesiem Viļņā SODAS 2123 kultūras kompleksā dalās arhitekti no Isora x Lozuraityte studio.

2024. gadā sagaidīsim Latvijas Arhitektu savienības (LAS) simtgadi un par to, kā tās uzkrāto potenciālu savienot ar žurnālā apskatīto paaudžu un arhitektūras paradigmu maiņu, rosina domāt Ieva Zībārte. Numurā publicēts arī 2022. gadā sadarbībā ar LAS notikušo arhitektūras konkursu apskats, ko sagatavojusi Dace Kalvāne. Procesa rubrikā “Nojaukt vai nē?” Jānis Lejnieks raksta par Valmieras brāļu kapu memoriālu.