Meklēt
Izvēlne

Latvijas koka arhitektūra

„Alberta stipendijas glezniecībā" konkursa studentiem izstāde
„Latvijas koka arhitektūra"
11.09.2008.- 04.10.2008.

Jau trešo gadu SIA „Forburga" izveidotais Alberta fonds kopīgi ar Latvijas Mākslas Akadēmiju izsludina konkursu glezniecībā. Katru gadu konkursam tiek pieteikta jauna tēma, šogad tā ir „Latvijas koka arhitektūra".
Alberta stipendijas mērķis - atbalstīt topošos, talantīgos māksliniekus. Ideja par stipendijas piešķiršanu LMA studentiem radās 2006. gada vasarā, kad, strādājot pie vēsturiskā nama Alberta ielā 1 atjaunošanas, SIA "Forburga" darbinieki pamanīja studentus, kas gleznoja vēsturiskās jūgendstila ēkas. Pēc LMA studentu vasaras darbu skates apmeklējuma, tika pieņemts lēmums par jauno gleznotāju atbalstu.
Ik gadu konkursam tiek izsludināta cita tēma, kas sasaucas ar SIA „Forburga" aktuālo projektu. 2006.gadā konkursa tēma bija „Jūgendstila arhitektūra Rīgā", bet pagājušajā gadā - „Klusā Pārdaugava". Šogad - „Latvijas koka arhitektūra".
Konkursā bija iespējams piedalīties visiem Latvijas Mākslas Akadēmijas studentiem neatkarīgi no kursa un apakšnozares, kurā tie studē. Labākos studentu darbus atlasīja vasaras darbu skatēs, kā arī izsludinātajā konkursā.
Pērn konkursā uzvatēja un Alberta stipendijas laureāte bija LMA Glezniecības nodaļas studente Alise Mediņa, savukārt pirmā konkursa (2006.gadā) uzvarētāja bija šīs pašas nodaļas studente Anete Vasiļjeva.
Izstādes laikā apskatāma īsfilma "Rīgas koka arhitektūra", kurā stāstīts par vēstures mantojumu koka ēkām, ar ko Rīga ir unikāla pasaules mērogā. Pilsēta, kur līdzāspastāvēšana iespējama seniem un moderniem materiāliem, mainīgiem ielu mērogiem, atraktīvām gaismēnu spēlēm un urbānam haosam. Filma veidota sadarbībā ar Rīgas Domes pilsētas attīstības departamentu. Scenārija autors: arhitekts Pēteris Blūms un
režisore: Inese Stade.
Baiba Kalniņa, SIA „Forburga" pārdošanas un mārketinga direktore: „Esam gandarīti, ka sadarbība ar LMA ar katru gadu kļūst arvien ciešāka un konkursam piesakās arvien vairāk studentu, kuri mūs priecē ar izciliem darbiem. Tradicionāli arī iegādājamies konkursa uzvarētāja un vairākus citu konkursantu darbus."

Aleksejs Naumovs, Latvijas Mākslas Akadēmijas rektors: Latvijas Mākslas Akadēmijas vārdā vēlos izteikt tiešām lielu prieku par veiksmīgo sadarbību ar SIA „Forburga" un tās izveidoto Alberta fondu. Jau trešo gadu „Alberta fonds" LMA studentiem piedāvā risināt interesantas tēmas glezniecībā, sniedzot iespēju labākajam no studentiem saņemt stipendijas. Šogad konkursa tēma ir „Latvijas koka arhitektūra", kas ir īpaši aktuāla tēma šodienas kultūras mantojuma saglabāšanā. Kā zināms koka arhitektūra ir izzūdoša vērtība pasaulē un līdz ar šo tēmu mūsu studentiem tiek dota iespēja to novērtēt un saglabāt savās gleznās. Zināmā mērā tieši mūsu studenti kļūst par laikmeta liecību iemūžinātājiem. Mani iepriecina fakts, ka ainavu žanrs mūsdienu glezniecībā ir atdzimis un šobrīd kļuvis pieprasīts, tādēļ labprāt atbalstu mākslas aktivitātes, kuras veicina šī glezniecības žanra attīstību.
Izstādes „Latvijas koka arhitektūra" atklāšanā tika paziņoti „Alberta stipendijas" ieguvēji. Šogad tie ir glezniecības studenti - 1. vietas laureāte Laura Vecmane, abu veicināšanas stipendiju ieguvēji - Magone Šarkovska un Reinis Liepa.

Izstādes kuratore
LMA Ārlietu un izstāžu daļas vadītāja
Elīna Ģibiete