Meklēt
Izvēlne

Latvijas Mākslas akadēmijā šonedēļ ar vieslekciju uzstājās keramiķis Jackson Li

Šo ceturtdien, 2013. gada 17. oktobrī, Latvijas Mākslas akadēmijā ar lekciju un filmu viesojās keramiķis Jackson Li no Ķīnas.

Keramiķis un tēlnieks Jackson Li ieguvis maģistra grādu Dzindedžeņas Keramikas institūtā (Jingdezhen Ceramic Institute) Ķīnā un absolvējis maģistra programmu Alfrēda Universitātes Ņujorkas Štata keramikas koledžā (N.Y. State College of Ceramic Arts, Alfred University). Mākslinieks ir Starptautiskās keramikas akadēmijas un Ķīnas Mākslinieku asociācijas biedrs, kā arī Ķīnas Sanbao keramikas ciemata dibinātājs. Mākslinieks ir biedrs arī divās ārvalstu organizācijās – Starptautiskajā keramikas akadēmijā (Šveice) un Keramikas izglītības nacionālajā padomē (ASV). Pēdējos desmit gadus Jackson Li pavadījis profesora un pētnieka darbā Dzindedžeņas Keramikas institūtā un ir Ķīnas Keramikas mākslas žurnāla galvenais redaktors. Mākslinieks karjeras gaitā saņēmis vairākus apbalvojumus keramikā Nīderlandē un Francijā. Mākslinieka darbi atrodami daudzu mākslas kolekcionāru un organizāciju krājumos, kā arī regulāri ceļo uz izstādēm Eiropā, Kanādā, ASV un citviet.

Jackson Li ir viens no tiem laikmetīgās keramikas māksliniekiem, kam ar savu darbu ir izdevies ienest jauninājumus Ķīnas keramikas tradīcijā un rosināt sabiedrību izvērtēt tradīcijas lomu mākslā. Aptuveni kopš 2000. gada mākslinieka daiļradē dominē darbi, kuros tiek pārgrupēti un sapludināti utilitārie, simboliskie, funkcionālie, apbedījumu, reliģiskie un tautas motīvi. Mākslinieka radītajos – brīvajos, taktilajos, spontānajos – darbos atspoguļojas Ķīnas keramikas senās tradīcijas. Jackson Li daiļrade lielā mērā balstās tieši uz keramikas mākslas tradīcijas jaunatklāšanu un interpretāciju mūsdienu skatījumā.

Sanbao Keramikas mākslas institūts Dzindedžeņā (Sanbao Ceramic Art Institute, Jingdezhen), kura direktors ir Jackson Li, dibināts 2000. gadā. Kopš darbības pirmsākumiem institūtā regulāri norisinās porcelāna simpoziji un tā paspārnē tiek rīkotas mākslinieku un amatnieku vizītes Ķīnā. Vizītes ir daļa no universitātes līmeņa izglītības programmas un kalpo kā vasaras studiju programma keramikā. Institūts rīko arī plaša mēroga keramikas pasākumus, kā arī ir atklājis rezidenču programmu ārvalstu māksliniekiem un amatniekiem.

Pēdējo desmit gadu laikā Sanbao ir apmeklējis liels skaits starptautisku viesu. Daudzi ierodas, lai uzsāktu darbu pie vērienīgiem mākslas projektiem, savukārt citus piesaista iespēja iesaistīties Sanbao rīkotajās kultūras aktivitātēs un braucienos vai iespēja klusumā un mierā apgūt Ķīnas tradicionālās keramikas tehnikas.