Meklēt
Izvēlne

Latvijas Mākslas akadēmijā ar vieslekciju uzstāsies fotomākslas vēsturniece Debora Bella

2014. gada 12. maijā plkst. 18.00 Latvijas Mākslas akadēmijas 10. auditorijā notiks fotomākslas vēsturnieces, vērtētājas un tirgotājas, „Christie’s” izsoļu nama fotogrāfijas nodaļas vadītājas (2011–2013) Deboras Bellas (Deborah Bell, ASV) vieslekcija „Fotogrāfija kā mākslas nozare un mākslas tirgus objekts”. Ierobežotā vietu skaita dēļ interesenti lūgti pieteikt lekcijas apmeklējumu, līdz 10. maija plkst. 12.00 sūtot e-pastu uz adresi lma(abols)lma.lv"> vai zvanot uz +371 20016419. Lekcija notiks angļu valodā.

Fotogrāfija šobrīd ir ļoti aktuāla mākslas tirgū, jo īpaši izsolēs, kur Sindijas Šērmenas (Cindy Sherman) un citu fotogrāfu intereses pārstāv mākslas dīleri, kas vēl nesen fotogrāfiju nepārdeva. „Pagāja ilgs laiks, kamēr fotogrāfiju sāka novērtēt kā mākslas formu,” ir teikusi Debora Bella. „To vairāk uztvēra kā komerciālu darbību un mehānisku reproducēšanu. Valdīja priekšstats, ka fotogrāfiju ir daudz vieglāk radīt nekā gleznu vai skulptūru. Bija ļoti maz fotogrāfu, kas strādāja kā mākslinieki.”

Situāciju mainīja tādi nozīmīgi notikumi kā Viljama Eglestona (William Eggleston) 1976. gada izstāde Ņujorkas Modernās mākslas muzejā (MoMA) un fotomākslas kolekcijas izveides uzsākšana Getija muzejā (Getty Museum) 1980. gadu vidū. Bet tikai šajā gadsimtā arī fotomāksla pievienojās daudzmiljonu darījumu neprātam laikmetīgās mākslas izsolēs.

Debora Bella ir vērtējusi un tirgojusi fotomākslu jau vairāk nekā divdesmit gadu. Viņas aizraušanās ar fotogrāfiju sākās pusaudzes gados, strādājot par brīvprātīgo Vokera Mākslas centrā (Walker Art Center) Mineapolē, kur Debora Bella pirmoreiz saskārās ar tādiem avangarda māksliniekiem kā Tvaila Tarpa (Twyla Tharp) un Merss Kaningems (Merce Cunningham). Viņa ir strādājusi kā ārštata fotogrāfe un fotogrāfa asistente Ņujorkā, bet mākslas tirgotājas karjeru uzsāka Sandera galerijā (Sander Gallery), kur strādāja ar vācu un čehu fotogrāfu, tai skaitā Augusta Sandera (August Sander), vintāžas darbiem. Deboras Bellas privātajā galerijā Čelsijas rajonā Ņujorkā (2000–2011) varēja atrast tādu meistaru kā Diānas Arbusas (Diane Arbus), Viljama Eglestona, Garija Vinogranda (Garry Winogrand), Lizetes Modelas (Lisette Model) un citu slavenu fotogrāfu darbus.

Debora Bella Rīgā ir ieradusies piedalīties Rīgas Fotomēnēša pasākumos. Viņa recenzēs fotogrāfu darbus Portfolio skatē 9. maijā un stāstīs par amerikāņu fotogrāfes Mērijas Elenas Mārkas (Mary Ellen Mark) daiļradi izstādes atklāšanā 10. maijā jaunajā Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkā.

Vieslekcija Latvijas Mākslas akadēmijā norisinās, pateicoties sadarbībai ar ASV vēstniecību Latvijā.

Ieeja bezmaksas.