Meklēt
Izvēlne

Latvijas Mākslas akadēmijā notiks somu mākslinieces Suses Miesneres urbānā alfabēta meistarklase

Lai rīdziniekus iesaistītu Rīgas urbānā alfabēta izveidošanā, jauno mediju pētniece, arhitekte un urbāniste Suse Miesnere (Suse Miessner, Somija) 2014. gada 17. jūnijā viesosies Rīgā, kur Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina diplomandu dienu „Domāts. Darīts” ietvaros vadīs urbānā alfabēta meistarklasi. Pasākums notiks plkst. 17.00 Latvijas Mākslas akadēmijas 10. auditorijā. Pieteikties uz meistarklasi var, sūtot vēstuli uz ilze(abols)idejuinstituts.lv">. Dalība meistarklasē ir bez maksas.

Māksliniece pirmo reizi Rīgā viesojās šā gada maijā, kad Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas festivāla „Blank Canvas: art-ground, play-ground, crime-ground” ietvaros prezentēja viedtālruņu aplikāciju „Urban Alphabets”, kuras mērķis ir palīdzēt tās lietotājam paskatīties uz pilsētu, kurā tas dzīvo vai viesojas, no cita skatu punkta. Aplikācijas „Urban Alphabets” darbība balstās uz došanos pilsētā un alfabēta burtu meklēšanu un fotografēšanu pilsētvidē – uzraksti, plakāti, dabas un arhitektūras radītas kompozīcijas, kas veido noteiktus burtus. Nofotografētie burti tiek lejuplādēti datu bāzē, tādējādi veidojot latviešu valodas alfabētu.

Lai aplikācija „Urban Alphabets” darbotos, tās lietotājam jābūt radošam un jāmeklē pilsētas vidē dažādi burti. Suse Miesnere, viesojoties Latvijā, ir izveidojusi arī aplikācijas latviešu versiju, kas nozīmē, ka ar aplikācijas palīdzību ir iespējams izveidot tieši latviešu alfabētu. Lai aplikācija darbotos, katrs tās lietotājs ir aicināts doties pilsētas ielās un fotografēt dažādus burtus, tādējādi radot unikālu alfabētu. Katra lietotāja lejuplādētie burti nonāk kopējā datubāzē, kurā tiek veidots Rīgas alfabēts, kas mainās līdz ar jauna burta lejuplādēšanu. Aplikācijas lietotājam, kas ir savācis pilnu alfabētu, ir iespēja izveidot unikālu urbāno pastkarti, kuru iespējams nosūtīt saviem draugiem, izmantojot sociālos medijus.

„Viedtālruņu izplatība ir radījusi situāciju, ka cilvēki kļūst arvien vientuļāki. Viņi iet pa ielu nodūruši galvu, lai varētu skatīties savos viedtālruņos, planšetēs, un neredz ne pretimnācējus, ne pilsētu. Viens no aplikācijas „Urban Alphabets” mērķiem ir palīdzēt šiem cilvēkiem pacelt galvas un paskatīties uz pilsētu no cita redzes leņķa, jo burtus, kas nepieciešami alfabēta izveidošanai, ar noliektu galvu neatradīsi,” projekta mērķi un nozīmīgumu skaidro tā autore Suse Miesnere.

Līdz šim urbānais alfabēts ir veidots gan Helsinkos, gan Madridē, taču 2014. gadā plānots ar to iepazīstināt daudz vairāk pilsētu. Kā atzīst pati projekta autore: „Interesanti, ka katrā vietā, kur esmu šo aplikāciju prezentējusi, cilvēki to lieto citādi. Piemēram, Spānijā aplikācijas lietotāji burtu medības padarīja vēl sarežģītākas, fotografējot un lejuplādējot aplikācijā tikai tos burtus, kas vidē bija atrodami kājām gaisā.” Viņa arī norāda, ka interesi par aplikāciju izrāda galvenokārt to nozaru pārstāvji, kurus interesē cilvēka un telpas attiecības – tie ir dizaineri, arhitekti, pilsētplānotāji. „Tas, kā mēs savā vai svešā vidē atrodam burtus, ļoti daudz pasaka ne tikai par vidi, kurā tie ir atrasti, bet arī par cilvēku, kultūru, kuru viņš pārstāv, un valodu, kuru lieto,” skaidro Suse Miesnere.

Dizaina diplomandu dienas norisinās Eiropas kultūras galvaspilsētas projekta „Vai Rīga jau gatava?” ietvaros. Šogad diplomandu dienas ieguvušas nosaukumu „Domāts. Darīts”, kuru mērķis ir izstāstīt dizaina domāšanas procesu, kas balstīts uz jaunrades un iedvesmas meklējumiem, izpēti un eksperimentiem. Mākslinieces Suses Miesneres viesošanos Latvijā atbalsta „Connecting Cities” (www.connectingcities.net).