Meklēt
Izvēlne

Latvijas Mākslas akadēmijā skatāma Ziemeļvalstu fotogrāfu personiskā dokumentālās fotogrāfijas izstāde "Dzīslas"

2013. gada 12. augustā Latvijas Mākslas akadēmijas aulā tika atklāta zviedru fotogrāfa Andersa Petersena (1944) un dāņu fotogrāfa Jakoba Aues Sobola (1976) darbu izstāde „Dzīslas”. Šo notikumu īpaši svarīgu padara tas, ka abi starptautiski atzītie fotogrāfi savus darbus kopā izrādīs pirmo reizi. Pirmajā acu uzmetienā viņu attēli var likties asi un nežēlīgi, taču zem šīs virspusējās kārtas – vai, varētu teikt, ādas – plūst spēcīgs siltums, ar kādu tiek panākta ne tik daudz realitātes imitācija, cik realitātes izjūta. Attēlos ir maigums, bet arī drudžaina nervozitāte, kas pauž ilgas, zinātkāri un liecina par nepastarpinātu klātbūtni. Izstāde Akadēmijā būs aplūkojama līdz 12. septembrim.

Abi fotogrāfi nāk no dokumentālās fotogrāfijas tradīcijas, ko tie ir izvērsuši dienasgrāmatas stila dokumentācijā, paužot savus ļoti personiskos prātojumus par dzīvi, satiktajiem cilvēkiem un šodienas pasauli. Svarīgākais ir pati satikšanās ar portretējamo indivīdu vai vietu, nevis fotogrāfija vai tās estētika. Attēls stāsta tiklab par objektu, kā par objekta vērotāju – portrets un pašportrets saplūst vienā. Runa ir par dzīvi, par jautājumu uzdošanu, nevis par atbildēm, kā arī par piedzīvotā būtību, nevis tā virspusēju atainojumu. "Realitāte jau tāpat ir pārlieku izreklamēta".

Izstādes ietvaros š.g. 11. septembrī plkst. 17.30 Latvijas Mākslas akadēmijas aulā notiks Andersa Petersena un Jakoba Aues Sobola fotogrāmatas „Veins” (izdevējs „Dewi Lewis Publishing”) starptautiskā prezentācija. Tās laikā būs iespēja ne tikai apskatīt izstādi, bet arī par īpašu cenu iegādāties fotogrāmatas un iegūt fotogrāfu autogrāfus.

Izstādi un radošās sarunas organizē Ziemeļu Ministru padomes birojs Latvijā un Dānijas Kultūras institūts Rīgā sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju.

Izstāde „Dzīslas” ir viens no ievadpasākumiem starptautiskajam fotogrāfijas festivālam „Rīgas Fotomēnesis 2014”, kas pirmo reizi norisināsies 2014. gadā, kad Rīga būs Eiropas kultūras galvaspilsēta.

Plašāka informācija par „Rīgas Fotomēnesi 2014” pieejama: www.rigaphotomonth.com

Izstādes darba laiks:
Otrdien, trešdien, piektdien, sestdien: 11.00 – 18.00
Ceturtdien: 11.00 – 19.00
Pārtraukums: 14.30 – 15.00
Svētdien, pirmdien: slēgts

Ieeja izstādē – bezmaksas.

Izstādes norises vieta:
Latvijas Mākslas akadēmijas aula
Kalpaka bulvāris 13, Rīga