Meklēt
Izvēlne

Latvijas Mākslas akadēmija un Francijas institūts Latvijā piedāvā izstādi IEKĻAUTIES KUSTĪBĀ

Šajā rudenī, no 25. oktobra līdz 24. novembrim, Latvijas Mākslas akadēmija un Francijas institūts Latvijā piedāvās izstādi-dialogu starp jauno un talantīgo franču mākslinieku Silvēru Žarosonu un trīs latviešu māksliniekiem Reini Bērziņu, Ansi Rozentālu un Jāni Noviku. Izstāde, kas apvieno šo četru mākslinieku daiļradi ar vienojošo pamata tēmu - kustība, tiek rīkota atzīmējot Latvijas valsts simtgadi. Mākslinieki ir radījuši instalācijas, kas aicinās skatītājus saplūst ar mākslas darbiem. Silvērs Žarosons Francijā ir uzgleznojis 16 lielformāta audeklus, kuri izstādīti organiskā apļa kompozīcijā būs kā atbilde uz Anša Rozentāla metafiziskajām pārdomām par ūdens un gaisa tēmu, Jāņa Novika koka instalācijām vai Reiņa Bērziņa tēlniecības objektiem. 24. oktobrī plkst. 18.00 izstādes atklāšanas laikā Silvērs Žarosons uzstāsies ar gleznainu priekšnesumu, kurš būs kā noslēdzošais posms, savu mākslas darbu pabeidzot. 
      
Latvijas Mākslas akadēmiju ar Francijas Institūtu Latvijā vieno veiksmīga ilggadēja sadarbība. Izstādē „Iekļauties kustībā” Latvijas un Francijas jaunie mākslinieki rada savas interpretācijas par kustību un personisko telpu.  Mākslinieku darbi ietver laika cilpas, kuras konstruē un dekonsturē realitāti, mūsdienu trokšņainā vide tiek apstrādāta mainīgos audio signālos, ar kuru palīdzību rodas kustība un tiek mainīts vizuāli uztveramais attēls. Vienojošs elements jauno mākslinieku darbos ir lielformātu glezniecības un skaņas instalācijas, pauž Latvijas Mākslas akadēmijas Ārlietu un izstāžu daļas koordinatore Inese Bauģe.

Silvērs Žarosons ir mākslinieks, kas dzimis Parīzē. Viņš ir beidzis Parīzes Operas deju skolu, taču pēc 2011. gadā gūtās traumas dejotāja karjeru ir spiests pārtraukt. Viņš izstrādā mākslas stilu, kas ir cieši saistīts ar deju. 2016. gadā iegūstot maģistra grādu bioloģijā, viņš rada savu jauno darbu sēriju, kurā pēta akrila spēju reaģēt kā organiskai vielai. Rīgā viņš prezentēs savu mākslas darbu - L.U.C.A., monumentālu un apļveida instalāciju, kas sastāv no 16 audekliem. Akronīms L.U.C.A. (Last Universal Common Ancestor) apzīmē pirmo uz Zemes eksistējošo organismu pirmo dzīvo šūnu, kas ir bezgalīgi pavairojusies līdz visas dzīvās pasaules tapšanai. L.U.C.A. paziņo un turpina dzīvās pasaules gājumu, kas trīs miljardu gadu laikā ne tikai nebeidz attīstīties un transformēties, bet arī atgriezties atpakaļ, lai galu galā sevi atkārtotu ciklā, kura ritmu ietekmē krīzes un izmiršana.

Reinis Bērziņš 2018. gadā absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības apakšnozari (Baklaura grāds). Grupas izstādēs Latvijā un ārvalstīs piedalās kopš 2015. gada, to starp „Kunstakademie Lettland”, Vācijā un izstāde “CILME / audums kā koncepcija un materiāls Latvijas identitātē” Rīgas Mākslas telpā. Piedalījies plenēros Kuldīgā, Mālpilī, kā arī ir aktīvi iesaistījies mākslinieciskajās aktivitātes vairākos mākslas projektos. Darbojās kā mākslinieks kino un reklāmas jomā, kā arī piedalās lielformāta instalāciju veidošanā.

Jānis Noviks 2015. gadā absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības apakšnozari (Maģistra grāds). Regulāri piedalās izstādēs un mākslas projektos Latvijā un ārvalstīs, to vidu izstādē “Disidents”, Stūra mājā un personālizstāde “Portāli”. Pārstāvējis Latviju  Ziemeļvalstu simpozijā “Arts in the Environment” Helsinkos, Somijā. Veidojis 2017. gada “Spēlmaņu nakts” ceremonijas scenogrāfiju Dailes teātri un Pagalma scenogrāfiju Survival Kit 10  ietvaros. Piedalījies mākslinieku rezidencē Zviedrijā “Rejmyre Art LAB 2017”.

Ansis Rozentāls 2018. gadā absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības apakšnozari (Maģistra grāds). Grupu izstādēs Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Vācijā, Ķīnā, Beļģijā, Ēģiptē regulāri piedalās kopš 2009. gada. 2013. gadā ieguvis pirmo vietu konkursā ‘’Paint the blade’’ par Bombardier Q400 NextGen lidmašīnas propellera lāpstiņu apgleznošanu. 2018. gadā ieguvis Valdemāra Tones stipendiju. Piedalījies vairāku ēku fasāžu apgleznošanā Rīgā. Piedalījies plenēros Rīgā, Kuldīgā, Mālpilī, Cēsīs, kā arī ir aktīvi iesaistījies mākslinieciskajās aktivitātēs. Kā asistents piedalījies vairāku desmitu izstāžu organizēšanā un scenogrāfijas izveidē. Kā mākslinieks darbojies reklāmā un kino; ‘’Homo Novus’’ viens no māksliniekiem un gleznu autoriem.

Izstādi rīko:
Latvijas Mākslas akadēmija | Ārlietu un izstāžu daļa un Francijas institūts Latvijā

Papildus informācija:
Inese Bauģe, LMA Ārlietu un izstāžu daļas  koordinatore,  ,  T.+371 22307302
Anne-Sophie Lelong un Dita Podskočija | Francijas institūta Latvijā kultūras projektu koordinatores, 
,

Fotogalerija: skatīt šeit