Meklēt
Izvēlne

Latvijas Mākslas akadēmijas rektora prof. Alekseja Naumova dalība Starptautiskajā glezniecības sesijā "Rostovas zeme – Viņa Augstdzimtības Sergija Radoņežska dzimtene"

No 2014. gada 13. līdz 18. jūnijam Latvijas Mākslas akadēmijas rektors prof. Aleksejs Naumovs pēc Rostovas pilsētas domes uzaicinājuma apmeklēja Starptautisko glezniecības sesiju „Rostovas zeme – Viņa Augstdzimtības Sergija Radoņežska dzimtene”. Starptautiskais glezniecības forums norisinājās Rostovas pilsētā Jaroslavļas apgabalā, Krievijā, un tajā vienkopus bija sapulcināti profesionāli mākslinieki un arhitekti no Krievijas, Baltkrievijas un Latvijas.

Ar mērķi veltīt laiku mākslinieciskajai jaunradei, strādājot brīvi izvēlētās tehnikās un tematiskajā ietvarā, foruma laikā dalībnieki piedalījās vairākas dienas garā glezniecības meistarklasē, strādājot ar vietējiem bērniem, kā arī pašiem gleznojot plenērā. Plenēra laikā tapa piecas prof. Alekseja Naumova gleznas, kas līdzās kolēģu veikumam 2014. gada novembrī-decembrī būs skatāmas kopizstādē Rostovā – Valsts muzejā „Rostovas kremlis”, kas ir viena no ievērojamākajām vēsturiskajām ēkām pilsētā.

Nozīmīgs foruma mērķis bija iesaistīt klātesošos augsta līmeņa profesionāļus, kas pārstāvēja vietējo reģionu un dalībvalstu nozīmīgākās mākslas un izglītības iestādes, diskusijā par kultūrizglītības nozīmi valstu attīstībā un kultūras mantojuma saglabāšanas un pilsētplānošanas aktuālajiem jautājumiem. Salīdzinot dažādo valstu praksi, secināts, ka svarīgi ir turpināt sadarbību un veicināt padziļinātus kontaktus, lai atsevišķas valstis, reģioni un pilsētas varētu dalīties pieredzē un pārņemt labāko praksi no kaimiņvalstīm, kur kultūras mantojuma aizsardzības jomā ir daudz labu piemēru, no kuriem mācīties – tostarp no Latvijas.

Rostovā kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana un rūpīga pilsētplānošana, rodot vietu gan jaunajam, gan saglabājot senās vērtības, ir īpaši aktuāla, jo pilsēta ir sena un tieši savas unikālās, vēsturiskās pilsētainavas dēļ kļuvusi par vienu no lielākajiem starptautiskā tūrisma un svētceļnieku centriem Krievijā. Rostova pazīstama kā nozīmīgs galamērķis tā dēvētajā Krievijas „Zelta aplī”, kurā iekļaujas spilgtas, Krievijas vēsturē nozīmīgas pilsētas, kas atrodas ziemeļaustrumos no Maskavas.

Starptautiskā glezniecības sesija šogad nesa Sergija Radoņežska vārdu, kurš dzimis Rostovā 14. gadsimta pirmajā pusē, domājams, 1314. gadā. Sergijs Radoņežskis (zināms arī kā Radoņežas Sergijs) ir Krievijas baznīcas svētais, Trīsvienības klostera dibinātājs Maskavas tuvumā (Trīsvienības-Sergija klosteris), mūku dzīves reformators Krievijas ziemeļu daļā. Šogad pieminot Svētā Radoņežas Sergija 700. dzimšanas dienu, Rostovas pilsēta starptautisko plenēru veltīja tieši viņam.

Domājot par iespējamu sadarbību ar Latvijas Mākslas akadēmiju, iecerēts izskatīt iespēju veidot kopprojektus, piemēram, iedibināt sadarbību starp Kuldīgu un Rostovu, organizējot radošus pasākumus, plenērus un meistardarbnīcas. Tāpat forums Rostovā pavēra iespēju Latvijas Mākslas akadēmijas rektoram tikties un pārrunāt turpmākas sadarbības iespējas ar divām nozīmīgām mākslas augstskolām Krievijā, ar kurām Akadēmijai jau noslēgta divpusēja partnerība – Iļjas Repina Sanktpēterburgas Valsts mākslas institūtu un Vasīlija Surikova Maskavas Valsts mākslas institūtu.