Meklēt
Izvēlne

Latvijas Mākslas akadēmijas studente Madara Zelčāne iekļūst dizaina konkursa "Electrolux Design Lab" otrajā kārtā

Divas studentes no Latvijas – Madara Zelčāne no Latvijas Mākslas akadēmijas un Elīna Šembele no Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas – ar saviem dizaina konceptiem 1700 ideju konkurencē ir iekļuvušas pasaules mēroga dizaina konkursa „Electrolux Design Lab 2014” otrajā kārtā, piedāvājot savas idejas veselīga mājokļa radīšanai. 

Kopumā no Latvijas tika iesniegti 28 dizaina koncepti, no kuriem divi ir nonākuši 43 valstu pārstāvju vidū TOP100+ darbu sarakstā, lai tiktu pilnveidoti tālāk un lai sacenstos par iekļūšanu konkursa trešajā kārtā.

Viena ideja, kas starptautiskajā konkursā šogad pārstāv Latviju, pieder Madarai Zelčānei, kas studē Latvijas Mākslas akadēmijas Funkcionālā dizaina apakšnozarē, maģistra programmas 1. kursā. Madaras ideja ir paredzēta gaisa attīrīšanai un tas ir dizaina koncepts veselīgākam mājoklim „Air sheet”, kas ir pašattīrošs materiāls, pārklāts ar titāna dioksīdu, kalpojot kā toksisku ķīmisku vielu detektors. Ierīce īpaši piemērota bērnistabām, jo darbojas bez skaņas un ir viegli pārvietojama.

Otra no TOP100+ iekļuvušajām idejām pieder Elīnai Šembelei no Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas. Tas ir gaisa attīrīšanai paredzēts koncepts „Fridgy”. Ierīce, ko var lietot ledusskapī, ne tikai absorbē nepatīkamos aromātus, bet arī pagarina produkta realizācijas termiņu. Ierīcē ir ūdens filtrs, kas ledusskapī nodrošina sterilu vidi, un signāllampiņa, kas ziņo, ja ledusskapī ir kāds produkts, kam ir beidzies derīguma termiņš.

Labākos darbus izvēlējās „Electrolux” eksperti, lai to autori turpinātu idejas pilnveidot, sacenšoties par naudas balvām 5000 eiro apmērā un par sešu mēnešu apmaksātu prakses vietu „Electrolux” globālajā dizaina centrā. 2014. gada konkursa tēma ir „Veselīga mājokļa radīšana” ar trīs apakštēmām – „Kulinārais prieks”, „Audumu kopšana” un „Gaisa attīrīšana”.

„Ar prieku dalāmies 131 studentu labākajā idejā no visas pasaules par to, kā cilvēkam savā nākotnes mājsaimniecībā veidot mājokli veselīgāku. Šīs idejas ir apliecinājums tam, ka 43 pasaules valstīs topošajiem dizaineriem rūp tas, kā dzīvot ilgtspējīgi un veselīgi,” norāda „Electrolux” dizaina direktors Tomass Johansons (Thomas Johansson).

Konkurss norisinās vairākās kārtās. Pašreiz līdz 16. maijam turpinās balsošana, kurā ikviens var piedalīties, nosakot tos desmit darbus, kuri nokļūst nākamajā kārtā kopā ar profesionāļu izvēlētajiem darbiem. TOP70+ tiks paziņoti 19. maijā.

Konkursa aktualitātes visā pasaulē gada garumā atspoguļo konkursa vēstneši. Latvijā „Electrolux Design Lab” vēstnese ir praktiskā dizaina lietotāja, garšu dizainere un portāla Četrassezonas.lv redaktore Signe Meirāne, vēstot par aktuālo un praktisko portālā Četrassezonas.lv īpašā konkursam veltītā sadaļā. Konkurss norisinās jau divpadsmito gadu, savukārt dalībnieki no Latvijas, pārstāvot Latvijas Mākslas akadēmiju, Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolu un citas izglītības iestādes, tajā piedalās jau piekto gadu. Pērn Latvijas Mākslas akadēmijas studentes Kristīnes Bulas darbs „Coco” ierindojās TOP20 labākajos pasaules darbos, nokļūstot konkursa pusfinālā.

Latvijas autoru dizaina koncepti ir apskatāmi un par tiem iespējams balsot te:
Elīnas Šembeles ideja „Fridgy” (klikšķināt šeit)
Madaras Zelčānes ideja „Air sheet” (klikšķināt šeit)

TOP100+ darbi ir apskatāmi šeit: www.electroluxdesignlab.com.

Konkursa „Electrolux Design Lab 2014” kārtas:
• 1. kārta: Idejas un skices iesniegšana, aprīlis
• 2. kārta: TOP100+ balsošana, maijs
• 3. kārta: TOP70+ darbu pilnveide, maijs
• 4. kārta: TOP35 darbu pilnveide, jūlijs un augusts
• 5. kārta: finālisti un fināls, novembris

Par „Electrolux”
„Electrolux” ir pasaules līderis mājsaimniecības ierīču un profesionālo ierīču ražošanā. Tā izstrādājumus ik gadu iegādājas vairāk nekā 40 miljoni pircēju 150 valstīs. „Electrolux” fokusējas uz inovatīvu produktu ražošanu, īpašu vērību pievēršot pārdomātam dizainam, pamatojoties uz patērētāju prasībām, lai tos novērtētu gan cilvēki savās mājās, gan profesionāļi - darbavietās. „Electrolux” produktu klāstā ietilpst ledusskapji, trauku mazgāšanas mašīnas, veļas mašīnas, plītis, kondicionieri un mazā sadzīves tehnika, piemēram, putekļu sūcēji, kas tiek pārdoti ar tādām iecienītām preču zīmēm kā „Electrolux”, „AEG”, „Eureka” un „Frigidaire”. 2012. gadā „Electrolux” ieņēmumi bija 12,79 miljardi eiro un uzņēmumā strādāja 61 000 darbinieku. Plašāka informācija: www.electrolux.lv.