Meklēt
Izvēlne

Latvijas Mākslas akadēmijas studenti gūst panākumus jauno modes mākslinieku konkursā "Habitus Baltija"

Viens no nozīmīgākajiem modes pasākumiem Baltijā – jauno modes mākslinieku konkurss „Habitus Baltija”, kas ik gadu pulcē aptuveni 40 jaunos modes māksliniekus no visas pasaules, 2013. gada 20. aprīlī Rīgā notika jau 13. reizi. Konkursa kategorijā par labāko skolu Mākslas akadēmiju pārstāvēja Reinis Ratnieks ar kolekciju „xxx”, kurai iedvesma rasta 19. gs. klasiskajos vīriešu tērpos, un Edīte Treija ar sieviešu apģērbu kolekciju „Kalitāns”, kas simbolu valodā stāsta par meklējumiem un sava ceļa atrašanu. 

Konkursa sadaļā, kurā tiek vērtēti individuālie mākslinieki, bija sastopami vēl trīs jaunie modes dizaineri no Mākslas akadēmijas: Andra Andžāne, Ilze Aniņa un Sabīne Groza.

Desmit skolu konkurencē par labāko tika atzīts Eiropas Dizaina institūts Romā, kas tikai par vienu puktu pārspēja Latvijas Mākslas akadēmiju. Labākā skola balvā saņēma Grand Prix statueti un sertifikātu dalībai „ERKI” modes skatēs Tallinā, Igaunijā divām personām.

Labāko skolu pārstāvēja talantīgi un ļoti daudzsološi modes dizaineri Serdžo Kampēze (kolekcija: „Immortality Of The Spirit” („Gara memirstība”)) un Italo Marselja (kolekcija: „Damned Paris” (“Nolādētā Parīze”)), kurš kļuva arī par 2. vietas ieguvēju, 3. vietā atstājot Latvijas Mākslas akadēmijas pārstāvi Edīti Treiju. Italo Marselja balvā saņēma modes inkubatora „Fashion Enter” atbalstu un ielūgumu dalībai Cracow Fashion Awards, kas notiek Krakovas Modes nedēļā. Savukārt Edītei Treijai tika dāvāta iespēja jau maijā prezentēt „Kalitānu” modes konkursā „Meļņica Modi” Minskā, Baltkrievijā. Reinis Ratnieks (LMA) saņēma speciālbalvu – sertifikātu dalībai NABA vasaras kursos Milānā, Itālijā, savukārt Beata Guzinska, kura šobrīd dzīvo Liebritānijā, par kolekciju „KASH” saņēma modes inkubatora „Fashion Enter” balvu.

Konkursā “Habitus Baltija 2013” piedalījās 44 modes dizaineri no Horvātijas, Igaunijas, Itālijas, Kazahstānas, Krievijas, Latvijas, Lietuvas, Norvēģijas, Polijas, Somijas, Ukrainas un Ungārijas, bet par labākās skolas titulu konkurēja 10 augstskolas – Aalto Universitātes Mākslas un dizaina skola (Somija), Eiropas Dizaina institūts Romā (Itālija), starptautiskā modes augstskola “ESMOD” (Oslo, Norvēģija), Krakovas Mākslas un modes dizaina skola (Polija), Igaunijas Mākslas akadēmija, Tallinas Lietišķo zinātņu universitāte (Igaunija), Viļņas Mākslas akadēmija un Viļņas Mākslas akadēmijas Telšu fakultāte (Lietuva), Latvijas Mākslas akadēmija un Rīgas Tehniskā universitāte (Latvija).

„Habitus Baltija” mērķis ir atklāt jaunus talantus, atbalstīt jaunos modes māksliniekus un sniegt iespēju bagātināt pieredzi, veicinot ideju un zināšanu apmaiņu starp jauniem un pieredzējušiem modes māksliniekiem, nozares profesionāļiem, augstskolām un uzņēmējiem. Konkurss ir kļuvis par nozīmīgu atspēriena punktu tālākā karjerā daudziem jaunajiem modes dizaineriem.

Starp konkursa uzvarētājiem atrodami daudzi šobrīd jau pazīstami dizaineri, kas ieņem stabilu vietu modes pasaulē. Tie ir kostīmu māksliniece Trīnu Pungitsa (Triinu Pungits) un modes dizainere Triin Isak no Igaunijas, latviešu tērpu dizaineri Anita Altmane, Diāna Liepniece, Indra Miklāva, Agnese Narņicka, Sabīne Oga, Agnese Oleskāne, Londonā strādājošā modes māksliniece un stiliste Elīna Šņore, Artis Štramgūts, Inga Tauriņa, lietuviešu kostīmu māksliniece Dalia Atkočiūnaite (Dalija Atkociunaite), poļu tērpu dizaineres Magdalena Smielaka (Magdalena Smielak) un Pegi Pavlovska.

Kopš 2009. gada, līdzās individuālajam vērtējumam, konkursā tiek noteikta arī labākā skola, kas sagatavo jaunos tērpu māksliniekus. Labākās skolas titulu ieguvušas: Krakovas Mākslas un modes dizaina skola (Polija, 2009., 2012.), Viļņas Mākslas akadēmija (Lietuva, 2010.) un Latvijas Mākslas akadēmija (Latvija, 2011.)

Konkursam pieteikto kolekciju oriģinalitāti, izstrādājumu kvalitāti un stilu vērtē starptautiska žūrija – modes nozares profesionāļi, modes eksperti un modes augstskolu mācību spēki.

Jauno modes mākslinieku konkurss „Habitus Baltija” ir atspēriena punkts daudziem jaunajiem māksliniekiem, tādēļ arī balvas ir vērstas uz tālāku izglītošanos un starptautiskas pieredzes gūšanu. Ik gadu konkursa organizatori, pateicoties sadarbības partneriem un atbalstītājiem, veido balvu fondu aptuveni 15 000 eiro vērtībā. Grand Prix ieguvējs un „Labākā skola” balvā gūst „Habitus Baltija” statueti, ko veidojis latviešu metālmākslinieks Māris Šustiņš. Laureāti un arī citi konkursa dalībnieki balvās saņem iespēju piedalīties dažādos prestižos starptautiskos konkursos, izstādēs un modes šovos, kā arī dažādas simpātiju balvas no „Habitus Baltija” atbalstītājiem.

Konkursu rīko Starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrība BT 1 sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju, Igaunijas Mākslas akadēmiju, Viļņas Mākslas akadēmiju (Lietuva), Krakovas Mākslas un modes dizaina skolu (Polija) un Tallinas Lietišķo zinātņu universitāti (Igaunija). Konkursu atbalsta Rīgas pilsētas dome.

www.bt1.lv/habitus