Meklēt
Izvēlne

“LATVIJAS VALSTS MEŽU STIPENDIJU MĀKSLĀ 2021" SAŅEM 2 JAUNIE MĀKSLINIEKI

Žūrijas balsojumā ir noteikti jaunie mākslinieki, kuri iegūst AS “Latvijas valsts meži” (LVM) stipendiju turpmākai mākslinieciskā talanta attīstīšanai.  Galveno balvu – 1500 eiro lielo stipendiju šogad uz pusēm dala Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) profesionālās doktorantūras studiju programmas 1. kursa students Ansis Rozentāls un bakalaura programmas Funkcionālā dizaina apakšnozares 4. kursa studente Elīza Damberga.

Esmu rīdzinieks, tāpēc jo īpaši novērtēju meža sniegto enerģiju. Mežs iepretim pilsētai ir patiesi dzīvs. Ar ģimeni bieži dodos uz mežu pastaigās un pēc vienas no šādām pastaigām tapa arī mans stipendijas konkursa darbs. Diptihā attēlotais mežs ir reāla vieta Gaviezē, kur saglabājies militārais mantojums – kara laika lidmašīnu angāri. Savā darbā vēlējos pretstatīt dabiskajā vidē neiederīgās betona konstrukcijas un skaisto meža ainavu, tāpēc izmantoju ģeometriskas figūras un pasaulē melnāko krāsu “musso black”, lai radītu izteiktu kontrastu un skatītājā raisītu pārdomas,” par savu darbu stāsta Ansis Rozentāls.

Savukārt Elīza Damberga atzīst, ka meža ainavas un atrašanās mežā viņu iedvesmo un atmodina bērnišķīgu bezrūpību. Būšana mežā, viņasprāt, ir viens no labākajiem meditācijas veidiem, kas brīvi pieejams ikvienam un kas ļauj atbrīvot prātu no ikdienas raizēm. “Mežs viennozīmīgi ir viens no maniem iedvesmas avotiem. Meža dabiskā kārtība un svaigais gaiss ļauj sadzirdēt un sakārtot domas. Esmu ļoti gandarīta par saņemto stipendiju! Citu novērtējums iedvesmo radīt jaunus darbus,” stāsta E. Damberga.

Jau piekto gadu LVM sadarbībā ar LMA aicināja jaunos māksliniekus sasaistīt jaunradi ar vides ilgtspējīgu attīstību un meža augošo lomu Latvijas tautsaimniecībā, piedaloties konkursā “Latvijas valsts mežu stipendija mākslā”. Šogad finālam tika izvirzīti 16 jauno mākslinieku darbi, kuros katrs autors attēloja savu sajūtu un izpratni par meža vērtību un vides ilgtspējas attīstību. LMA prorektors Andris Vītoliņš atzinīgi vērtēja studentu atsaucību, jo, par spīti pandēmijas radītajiem ierobežojumiem, šogad konkursam iesniegti pat vairāk darbi nekā citus gadus un izdevies noturēt māksliniecisko kvalitāti. “Priecājamies par studentu izrādīto lielo interesi un to, ka ar šī konkursa starpniecību varam viens otru bagātināt, ļaujot mijiedarboties dažādām nozarēm,” pauž A. Vītoliņš.

Esam gandarīti par studentu atsaucību – viņu degsme mūs pārliecina stipendijas konkursa tradīciju turpināt. Ik gadu ar interesi vērojam, kā mūsu valsts bagātību, mežus, redz jaunie mākslinieki un cik liela ir tā nozīme viņu radošajā darbībā. Šogad žūrijas darbs bija īpaši grūts, jo mākslas darbus sākotnēji varējām vērtēt tikai attālināti. Tāpat nebija viegli izšķirties par galvenās balvas ieguvēju, tāpēc šogad stipendiju dala divi mākslinieki ar ļoti atšķirīgiem mākslas darbiem,” vērtē LVM Komunikācijas daļas vadītājs Tomass Kotovičs.  

Stipendiju konkurss “Latvijas valsts mežu stipendija mākslā” mērķis ir veicināt LMA studentu vidū izpratni par mežu kā Latvijas lielāko atjaunojamo resursu, kas nemitīgi aug. Papildu informācija vietnē www.lvm.lv/maksla.