Meklēt
Izvēlne

LAURAS VEĻAS PERSONĀLIZSTĀDE "PRĀTA DEFRAGMENTĀCIJA"

No 2020. gada 13. februāra līdz 10. martam Māksla XO galerijā skatāma Lauras Veļas personālizstāde “Prāta defragmentācija”. 

Gleznotāja jau vairākus gadus pievērsusies terminu „identitāte” un „laiks” pētniecībai, kā arī atmiņu pētniecībai laika kontekstā. Izstādes darbi atspoguļo novērojumus, kā mazie atmiņu kadri formē identitāti, kā katra atcerēšanās reize pārraksta vienu atmiņu kadru un, līdzīgi kā pārstāstot stāstus, laika gaitā mainās. Kā stāstītie stāsti veido fiktīvas atmiņas, kas ar mums nekad nav notikušas, un kā ar spilgtajiem stāstiem varam piemānīt paši sevi. 

 “Reizēm sajūtu atmiņas kā “sekreķiku” spēli, ko bērnībā spēlējām. Ik pa laikam notraušu smiltis no tām, lai aplūkotu, kā tās laika gaitā mainījušās, vai arī mainījusies ir tikai mana attieksme pret tām? 

Skatoties uz atmiņu pētniecības procesu, varam jautāt paši sev – kas ir mūsu identitātes atmiņas, īpašas bērnības vietas, kur viss bija iespējams?” Laura Veļa. 

Laura Veļas domāšanas virzienu ietekmējusi iepriekšējā izglītība informātikas tehnoloģiju un fizikas sfērā. Tādēļ izstādes nosaukumā izmantots datortehnoloģiju termins „defragmentācija”, kas ir process atmiņu failus sakārtošanai datu glabāšanas ierīcē. 

Māksliniecei ir nozīmīga arī izvēlētā mākslas darbu forma. Kā “sekreķiku” kastīte tā ir piemērota atmiņu fragmentācijai un uzglabāšanai, un aicina skatītāju pienākt pavisam tuvu klāt. Ar savu atspoguļojošo virsmu darbi rada jaunu laiku, sintezētu no pagātnes tagadnes un tagadnes tagadnes. 

Laura Veļa pēta identitātes un laika jēdzienus, kurus izmanto par idejisko pamatu saviem mākslas darbiem, atspoguļojot mūsdienu trauksmi un vienlaicīgi arī meklējot jaunu formu un tehniku. 

Laura Veļa attīsta savu tehniku, apvienojot vecās skolas glezniecības un zīmēšanas tradīcijas ar jauniem materiāliem un medijiem. Galvenais radošais impulss nāk no sociālās vides un identitātes/laika pētījumiem un novērojumiem. Māksliniece atsaucas uz padomju okupācijas traumu ietekmi uz mūsdienu cilvēka identitāti, kā arī uz kvantu fizikas mitoloģiju. 

Galerija Māksla XO
Elizabetes 14, Rīga, LV 1010