Meklēt
Izvēlne

Lekcija un japāņu tradicionālās batikošanas meistarklase

Japānas vēstniecība un Latvijas Mākslas akadēmija aicina apmeklēt
Lekciju un japāņu tradicionālās batikošanas meistarklasi
Hisako Tokitomo vadībā Lekcijas un meistarklases norises laiks: 2011. gada 12. septembris (pirmdiena), 10:30
Norises vieta: Latvijas Mākslas akadēmijas 2. stāva vestibils
Lekcija notiks japāņu valodā ar tulkojumu latviešu valodā. Lekcijas un meistarklases ilgums - apmēram 3 stundas.

Japānā audumu krāsošanas un batikošanas tradīcijas aizsākās apmēram mūsu ēras 3. gadsimtā un straujāko uzplaukumu piedzīvoja Edo periodā (17. gs.-19.gs. pirmā puse), kad arī vienkāršie iedzīvotāji varēja greznoties krāšņos tērpos. Japāņu tradicionālajā batikā plaši izmanto augu krāsvielas, tajā skaitā arī populāro indigo krāsu. Dabas krāsvielas pievilcīgas ar savu neparedzamību. Pat vienas sugas augi audumu iekrāsos dažādos toņos, atkarībā no augšanas apstākļiem un ievākšanas gada. Japāņu tradicionālā batika savu iedvesmu smeļ dabas toņos un tiecas tās skaistumu atspoguļot uz auduma.

Lekciju un meistarklasi vadīs pieredzējusī audumu krāsošanas un batikošanas meistare Hisako Tokitomo (Hisako Tokitomo)(1942). Japāņu tekstila tradīcijas viņa sākusi iepazīt jau bērnībā. Meistares ģimene jau piecās paaudzēs pārmantojusi prasmi aust Ošimas reģionam raksturīgo sīkrakstaino zīda eponža audumu no batikotiem diegiem - Oshima tsumugi. Tokitomo papildinājusi savas zināšanās tekstilmākslā gan dizaina koledžās Japānā un Anglijā, gan mācoties pie atzīta yuzen tehnikas meistara.

Lekcijā meistare sniegs ieskatu audumu krāsošanas un japāņu tradicionālās batikas vēsturē. Savukārt meistarklasē klātesošie varēs iepazīties ar dažādām Japānai raksturīgām batikošanas tehnikām, piemēram, eleganto yuzen vai sietās batikas paveidu shibori, ar kuru japāņi veido sīkus un precīzus ornamentus, kā arī izmēģināt tās, veidojot pašiem savus ornamentus.

Meistarklases dalībniekiem līdzi jāņem: drēbes, kuras nav žēl nosmērēt, priekšauts, šķēres, uzpirkstenis, lāpāmadata, katram viens rullis papīra dvieļu un 3 gab. auduma dvieļu mitruma noņemšanai.

Hisako Tokitomo vadītā meistarklase japāņu tradicionālajā batikošanā, izmantojot augu krāsvielas - cezalpīniju un savvaļas aprikozi, notiks arī 13. septembrī (otrdiena) 14:30 Mākslas muzejā „Rīgas birža", Doma laukumā 6, notiks. Laipni aicināti visi interesenti.
Sīkāka informācija Japānas vēstniecības mājas lapā www.lv.emb-japan.go.jp Tālrunis 67812001, e-pasts: