Meklēt
Izvēlne

LMA Dizaina nodaļas studenti un nīderlandiešu dizaineri kopīgi modelēs nākotni

22. un 23. februārī Latvijas Mākslas akadēmijā (LMA) notiks radošā darbnīca, kurā Dizaina nodaļas Funkcionālā dizaina katedras 2.-5. kursa studenti radīs produktu idejas un dizaina koncepcijas, kas balstītas uz nākotnes imitāciju - to, kā 2050. gadā cilvēki dzīvos, pārvietosies, lietos mājsaimniecības priekšmetus.

Ar Electrolux Latvia atbalstu Rīgā ieradušies nīderlandiešu dizaineri Jonas Pjets (Jonas Piet) un Frukje Slēsvika (Froukje Sleeswijk), kas vadīs semināru un motivēs studentus meklēt inovatīvus risinājumus nākotnes dizainam.

Pēc semināra studenti turpinās tālāk izstrādāt dizaina idejas, lai tās pieteiktu dalībai starptautiskajā dizaina konkursā Electrolux Design Lab un pirmo reizi šajā konkurā pārstāvētu Latviju. Līdzšinējo septiņu konkursa pastāvēšanas gadu laikā Design Lab savus pieteikumus ir iesūtījuši studenti no vairāk nekā 100 valstīm visā pasaulē, tai skaitā Igaunijas, Lietuvas, Ungārijas un Polijas, tomēr konkursā nevienu reizi vēl nav startējuši studenti no Latvijas.

Pirms radošās darbnīcas studenti veica izpētes darbus, novērojot kā dažādi cilvēki darbojas savās virtuvēs - kur novietoti trauki, garšvielas, produkti, cik bieži gatavo mājās, vai virtuve ir sapludināta ar dzīvojamo telpu un tamlīdzīgi. Šie novērojumi kalpos par pamatu semināra laikā izstrādātajām vīzijām par cilvēku šodienas un nākotnes vajadzībām.

Radošo darbnīcu vadīs divi nīderlandiešu dizaineri, kas dizainā ienes jaunas vēsmas, ne tikai Nīderlandē, bet arī pasaulē. Jonas Pjets pašlaik strādā Londonā un līdzās produktu dizainam ir specializējies arī uz pakalpojumu dizainu (piemēram, sociālie tīkli vecāka gada gājuma cilvēkiem), savukārt, Frukje Slēsvika nodarbojas ar pētniecību starpdisciplinārā sfērā, kas savieno padziļinātu lietotāju izpēti ar produktu dizainu, kā arī aktīvi piedalās dažādu valstu studentu un jauno dizaineru izglītošanā šajā jomā.

Lai palīdzētu topošajiem dizaineriem modelēt nākotnes scenārijus par cilvēku dzīvesveidu, laika un telpas izmantojumu un vajadzībām pēc 40 gadiem, seminārā piedalīsies arī vairāki vietējie eksperti no dažādām jomām, piemēram, Latvijas Universitātes asociētais profesors sociālajās zinātnēs Ivars Austers, bioētikas eksperte Signe Mežinska, Pasaules dabas fonda Latvija speciālists Jānis Rozītis, LMA dizaina nodaļas pasniedzēji, kā arī Electrolux Latvia eksperti.

Radošās darbnīcas mērķis līdzās studentu izglītošanai ir to gatavošana dalībai starptautiskajā dizaina konkursā Electrolux Design Lab. Šis seminārs ir jau otrais solis LMA un Electrolux Latvia šīgada sadarbībā - janvāra beigās LMA studenti piedalījās praktiskā seminārā E-lux veikalā, kur tiem bija iespēja iepazīties ar jaunākajām tendencēm mājsaimniecības tehnikas jomā, kā arī praksē apskatīt dažādās sadzīves ierīces. Arī 2009. gada pavasarī LMA un Electrolux Latvia organizēja semināru par dizaina nākotnes tendencēm.

Par Electrolux Design Lab

2003. gadā iedibinātais Electrolux Design Lab ir ikgadējs pasaules mēroga elektroierīču un sadzīves tehnikas dizaina konkurss, kurā industriālā dizaina studenti ir aicināti sniegt savu skatījumu un idejas par to, kā nākotnē attīstīsies sadzīves ierīču dizains un funkcionalitāte.

Šogad Electrolux Design Lab 2010 tēma ir The 2nd Space Age. Studenti tiek aicināti iesniegt savas spilgtākās idejas un dizaina koncepcijas, par to kādā veidā cilvēki 2050. gadā savos mājokļos gatavos un uzglabās ēdienu, mazgās veļu un traukus.

„Ekspertu prognozes liecina, ka pasaules iedzīvotāju skaits 2050. gadā sasniegs 6.4 biljonus un 74 % no pasaules populācijas dzīvos urbānā vidē. Tas nozīmē, ka arvien saruks personīgās dzīves telpas, kā arī aktualizēsies problēmas un jautājumi, kas saistīti ar lielu cilvēku blīvumu. Protams, līdzās iedzīvotāju skaita izmaiņām attīstīsies arī tehnoloģijas un to radītās iespējas. Tāpēc studentu piedāvātajām idejām jāsniedz atbildes uz jautājumiem, kas no šodienas perspektīvas ir pilnīgs kosmoss, bet nākotnē varētu būt dzīves realitāte," komentē Electrolux Latvia direktors Eduards Reneslācis.

Konkursa gaitā starptautiska žūrija izvirzīs 8 finālistus, kuriem tiks dota iespēja prezentēt savas idejas konkursa finālā Londonā un kopā ar Electrolux dizaineriem izgatavot konceptmodeļus savām idejām. Pirmās vietas ieguvējs saņems naudas balvu 5000 eiro apmērā un iespēju 6 mēnešus stažēties apmaksātā darbā vienā no Electrolux pasaules dizaina centriem. Otrās vietas ieguvējs saņems naudas balvu 3000 eiro, trešās vietas ieguvējs - 2000 eiro.

Design Lab 2010 konkursa pieteikumu iesniegšanas termiņš: 2010. gada 1. Maijs. Vairāk informācijas: www.electrolux.com/designlab

Katru gadu Design Lab konkursam tiek izvēlēta īpaša tēma. 2009. gadā tēma dizains nākamajai deviņdesmitgadei, 2008. gadā konkursa tematika bija dizains interneta paaudzei, 2007. gadā - ekoloģiskais dizains, 2006. gadā dizains veselīgam dzīvesveidam.

Electrolux ir pasaules līderis sadzīves ierīču un profesionālo ierīču ražošanā, kura izstrādājumus ik gadu pērk vairāk nekā 40 miljoni pircēju 150 valstīs. Electrolux ekspertu uzmanības centrā ir arvien mainīgās cilvēku vajadzības. Tieši tāpēc uzņēmuma radītie produkti ir inovatīvi un tos atzinīgi novērtē gan cilvēki savās mājās, gan profesionāļi - darba vietās. Electrolux produktu klāstā ietilpst ledusskapji, trauku mazgāšanas mašīnas, veļas mašīnas, putekļu sūcēji un plītis, kas tiek pārdoti ar tādām iecienītām preču zīmēm kā Electrolux, AEG - Electrolux, Zanussi, Eureka un Frigidaire. 2008. gadā Electrolux ieņēmumi bija 110 miljardi eiro un uzņēmumā strādāja 51 000 darbinieku. Lai iegūtu plašāku informāciju, apmeklējiet http://newsroom.electrolux.com/lv/


Aija Freimane
LMA Dizaina nodaļas lektore un projektu vadītāja
E-pasts:
Tel: 22303221