Meklēt
Izvēlne

LMA LAIKMETĪGĀS MĀKSLAS, DIZAINA UN ARHITEKTŪRAS INSTITŪTS AICINA PIEDALĪTIES VEBINĀRĀ “DIZAIN(ĒT)A IZGLĪTĪBA”

Turpinot 2021. gada decembrī iesākoto Latvijas Mākslas akadēmijas Laikmetīgās mākslas, dizaina un arhitektūras institūta (LMDA) sarunu sēriju, LMDA  izziņo piekto institūta tiešsaistes sarunu “Dizain(ēt)a izglītība”, kas notiks 12. oktobrī, plkst. 18.00, un kas kūrēta sadarbībā ar Cēsu Pluriversitāti.

Dizaina izglītība, laikam ejot, mainījusies līdz ar dizaina izpratni, tā lomu industrijā un sabiedrībā. Nozares profesionāļu vidū aizvien spēcīgāk nostiprinās apziņa, ka dizains spēj konstruēt un organizēt gan materiālās, gan nemateriālās realitātes, kurām savukārt ir ietekme uz politiskajiem, ekonomiskajiem un sociālajiem procesiem, kā arī vidi. Dizains ir instruments, ar ko iespējams veidot un uzturēt ideoloģiskus ietvarus, kuri noteiktus dzīvesveidus padara iekārojamākus, nekā citus.

Tajā pat laikā šķiet, ka dizaina izglītība praksē īsti netiek līdzi disciplīnas teorētisko zināšanu ģenerēšanas tempam. Turklāt, un vēl būtiskāk, tā neņem vērā akūto nepieciešamību pārkāpt savas disciplīnas robežas. Tāpēc šajā diskusijā apsvērsim sekojošus jautājumus:

Uz kādām vērtībām mēs tiecamies, kad iztēlojamies un konstruējam jaunas realitātes? Kā apzināties pašsaprotamo? Kā selektīvi aizmirst iemācīto, tomēr izmantojot uzkrātās zināšanas? Kā atradināties no ierastā domāšanas modeļa, kas mudina veidot jaunus artefaktus esošajā sistēmā, bet tā vietā domāt par vēlamo sistēmu un iztēloties artefaktus kā līdzekļus, ar kuriem nonākt šajā sistēmā?

Sarunā piedalīsies: 

Dankans Fērfakss (Duncan Fairfax), Londonas Goldsmita universitātes Dizaina nodaļas vadītājs;
Tara Peidža (Tara Page), Londonas Goldsmita universitātes Izglītības studiju nodaļas mākslas prakses un izziņas centra vadītāja;
Jānis Ķīnasts, pilsētplānotājs, dizainers, Cēsu Pluriversitātes projekta kurators. 
Sarunu ievadīs un moderēs LMDA pētniece Liene Jākobsone.

Saruna notiks angļu valodā, tiešraidē LMDA Facebook kanālā 2022. gada 12. oktobrī, no plkst. 18.00 līdz 19:30. Tā kūrēta sadarbībā ar Cēsu Pluriversitāti.