Meklēt
Izvēlne

LMA studenta Kristapa Priedes instalācija “KODS” Žaņa Lipkes memoriālā

5. –21. jūnijs, 2017.
Cilvēks ir pakļauts nemitīgam pārmaiņu procesam, un tā rezultātā rodas jautājums, cik daudz šajā procesā saglabājas no paša cilvēka? Instalācija “KODS” ir stāsts par atgriešanos pie dabas tad, kad ir ziemas nakts un mēness izgaismo debesis, mežus un zemi. Darbs atsaucas uz dabu kā vienīgo miera nesēju. Instalācija “KODS” ir kā apskaidrības nesējs, miera doks cilvēka garam, kas tiecas sniegt atbildes uz skatītāja izvirzītajiem jautājumiem. Tajā sintezējas luterāniskā vienkāršība un mākslinieka glezniecības estētika: darbā ievītie Ziemeļeiropas dabas un cilvēku mentālie kodi.

Kosmosa spēks dāvā skaidru prātu un enerģiju no augšienes. “KODS” vizualizē mākslinieka vērtību sistēmu un dažādu ārējo apstākļu ietekmi uz to. Krusts ir kā “X” – apslēptais, nezināmais, bet meklētais. Darbs rosina filozofiskas dabas jautājumus skatītājam: kāpēc Tu esi un kādi ir Tavi nolūki? Kurp Tu ej? Vai Tevis izvēlētais ceļš ir īstais?
Darbs rosina pārdomas par savu patību un vedina uz skaidrību. Instalācija “KODS” ir kā portāls caur nezināmo uz īsto, saskaņu, harmoniju un, pats galvenais, – uz mieru. Centrālais elements – krusts kā zelta stīga – dod skatītājam enerģiju un kustību, aicina viņu uz attīstību, neatlaidīgu virzību uz augšu un novēl nepadoties.
Instalācija sastāv no trim gleznām, viena sola un mūzikas kompozīcijas.

Par mākslinieku:
Kristaps Priede (1990) dzimis Vidzemes augstienē, Ērgļos. 2017. gada jūnijā noslēgsies mākslinieka studijas LMA maģistra programmas glezniecības apakšnozarē. K. Priede papildinājis zināšanas, studējot divās Lielbritānijas augstskolās, – Falmutas Universitātē un Vimbldonas Mākslas koledžā, 2015. gadā absolvējis LMA un ieguvis bakalaura grādu funkcionālajā dizainā, iepriekš mācījies vides dizainu Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā (absolvējis 2010. gadā).
Kopš 2007. gada mākslinieks rīko izstādes Eiropā un Āzijā un piedalās tajās. Viņa darbi atrodas privātkolekcijās Lielbritānijā, ASV, Ķīnā, Taizemē un citviet.
Priede ir 2017. gada SEB stipendijas laureāts, balvas “Labākais jaunais mākslinieks 2016” ieguvējs mākslinieku biedrībā “Sidegunde”, pirmās vietas ieguvējs 2014. gada Latvijas Mākslas akadēmijas studentu darbu konkursā “Anatomijas un mākslas simbioze” sadarbībā ar Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeju.

Atbalsta:
Latvijas Mākslas akadēmija, Žaņa Lipkes memoriāls, biedrība “Jaunās Kultūras māja”, mūziķu grupa “Voice of Instruments”, mākslinieku biedrība “Sidegunde”.
Paldies Ivaram Heinrihsonam, Valdim Celmam, Imantam Vecozolam, Džemmai Skulmei, Helēnai Mednei un citiem, kas palīdzēja projekta tapšanā!