Meklēt
Izvēlne

LZA AICINA UZ 2020. GADA ZINĀTNES SASNIEGUMU KONKURSA LAUREĀTU VIRTUĀLO APBALVOŠANAS CEREMONIJU!

Ceturtdien, 18. februārī Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA) rīko 2020. gada nozīmīgāko zinātnes sasniegumu autoru un autoru kolektīvu virtuālo apbalvošanas ceremoniju!

2020. gada labāko sasniegumu zinātnē laureātu vidū ierindojusies LMA Mākslas vēstures un teorijas katedras vadītājas, profesores Dr.art. Silvijas Grosas grāmata "Dekors Rīgas jūgendstila perioda arhitektūrā". Aicinām sekot līdzi profesores sveikšanai LZA facebook vietnē laikā no plkst. 15.00 līdz 17.00.

Silvijas Grosas vērienīgā monogrāfija "Dekors Rīgas jūgendstila perioda arhitektūrā" (Neputns, 2019) ir daudzu gadu darbā radīts pamatpētījums par vizuāli iespaidīgu, taču grūti izzināmu fenomenu, kas bagātina un pastiprina slaveno Rīgas jūgendstila ēku estētisko iedarbību. Tajā ne tikai sniegta būvdekora analīze dažādos Latvijai nozīmīgā jūgendstila laikmeta stilistisko pārmaiņu posmos, bet arī daudzpusīgi atklāta 19.–20. gs. mijas būvtēlniecības un dekoratīvās glezniecības darbnīcu vēsture, iegūstot ziņas no ļoti fragmentāriem avotiem, meistaru izglītība un starptautiskā migrācija, arhitektu, mākslinieku, amatnieku un pasūtītāju attiecības, dekora stilistiskie un ikonogrāfiskie avoti gan citzemju paraugos, gan Latvijas vidē un kultūrā. Izdevumu papildina 906 attēli un plašs kopsavilkums angļu valodā.

LZA konkursam par labākajiem zinātnes sasniegumiem Latvijā 2020. gadā tika pieteikts 41 zinātniskais darbs – pētījumu kopas un monogrāfijas fundamentālo un lietišķo zinātņu jomā. Pieteicēji pārstāvēja gan augstskolas, gan valsts zinātniskos institūtus. LZA ekspertiem veicot rūpīgu iesniegto darbu izvērtēšanu, tika atlasīti un nosaukti 11 darbi, kam piešķirts gada labākā sasnieguma zinātnē nosaukums. Desmit darbi saņems arī LZA prezidenta Atzinības rakstus.

Zinātnes sasniegumu izvērtēšanu Latvijas Zinātņu akadēmija veic kopš 2002. gada. LZA organizētais konkurss kļuvis par vienu no nozīmīgākajiem notikumiem zinātnes dzīvē Latvijā, ar kura palīdzību katru gadu tiek apzināti sasniegumi dažādās zinātnes nozarēs. Konkurss ir sniedzis ievērojamu ieguldījumu zinātnes un zinātnieku personību popularizācijā sabiedrībā.

Ar 2020. gada nozīmīgākajiem zinātnes sasniegumiem aicinām iepazīties LZA mājaslapā: https://ej.uz/2020_sasniegumu_konkurss!