Meklēt
Izvēlne

Mākslas akadēmija Eiropas kultūras mantojuma dienu ietvaros aicina uz ekskursijām, plenēru un radošajām darbnīcām

No 2013. gada 13. līdz 15. septembrim visā Latvijā norisinās Valsts kultūras pieminekļu inspekcijas rīkotās Eiropas kultūras mantojuma dienas, kuru tēma – „Skolas kultūras pieminekļos” – paver iespēju pievērst uzmanību skolām un augstskolām, kas atrodas kultūras pieminekļos vai kultūrvēsturiski vērtīgās ēkās. Kopā ar vēl 48 skolām un augstskolām visos Latvijas novados Eiropas kultūras mantojuma dienās ar īpašu programmu piedalās Latvijas Mākslas akadēmija. Apmeklētāju uzmanībai piedāvāsim aizraujošas ekskursijas pa Akadēmijas ēku, kā arī veselu dienu, ko kopā ar ģimeni un draugiem pavadīt radošajās darbnīcās un plenērā, darbojoties jauno mākslinieku pavadībā. 

Izvirzot skolas par galveno tēmu Eiropas kultūras mantojuma dienu laikā 2013. gadā, Valsts kultūras pieminekļu inspekcija vēlas iesaistīt bērnus un jauniešus izglītībā par kultūras mantojuma aizsardzību, veicināt iniciatīvu izzināt savu vidi un vērtības savā tuvumā, bet vienlaikus arī pievērst ikviena uzmanību skolām kultūras pieminekļos un skolām, kas atrodas kultūrvēsturiski vērtīgos objektos. Skolu izvietojums kultūras pieminekļos bieži tiek uztverts kā apgrūtinājums, pēdējo izglītības reformu rezultātā aktualizējies jautājums par atsevišķu vēsturisku ēku – bijušo skolu – izmantošanu, tomēr vienlaikus ir skolas, kas šo situāciju uztver kā priekšrocību bērnu radošuma un pozitīvās domāšanas attīstīšanai. Skola, īpaši laukos, bieži ir nozīmīgs visas apkārtnes kultūras un sabiedriskais centrs.

Eiropas Padome un citas starptautiskas organizācijas mudina īpašu uzmanību pievērst bērnu un jauniešu izglītošanai par kultūras mantojumu. Pasaules vērtību izpratne un uzskatu veidošanās sākas jau bērnībā, izzinot apkārtējo vidi, tāpēc īpaši svarīga ir vides kvalitāte, ar to saprotot – cilvēks veido vidi, vide veido cilvēku. Ikviena cilvēka dzīves ceļš un vērtību izpratne aizsākas skolā, un vēl nozīmīgāk, ja pati skolas vide ir kultūrvēsturiskām vērtībām bagāta. Izglītības aktivitātes kultūras mantojuma jomā ir veids, kā piešķirt jēgu nākotnei, rosinot izprast pagātni. Tādēļ Inspekcija aicinās palūkoties uz tām skolām, kuras pašas veido mūsu vēsturi.

PROGRAMMA LATVIJAS MĀKSLAS AKADĒMIJĀ:

Ekskursijas pa Latvijas Mākslas akadēmijas ēku jauno mākslas zinātnieku pavadībā
Norises laiki: 13., 14. un 15. septembrī plkst. 12.00, 14.00 un 17.00.
Ekskursijas ilgums: ~40 minūtes.
Tikšanās vieta: Latvijas Mākslas akadēmijas centrālais vestibils, Kalpaka bulvāris 13, Rīga.
Ierobežotā grupu izmēra dēļ interesenti lūgti ekskursijām pieteikties, rakstot uz e-pastu lma(abols)lma.lv"> vai zvanot pa tālruni +371 20016419. Pieteikumus joprojām pieņemam! Visvairāk brīvo vietu - ekskursijās piektdien un svētdien.

Plenērs un radošās darbnīcas
Norises laiks: 14. septembrī no plkst. 12.00 līdz 16.00.
Vieta: Latvijas Mākslas akadēmija, Kalpaka bulvāris 13, Rīga.
Aicināti visi interesenti – lieli un mazi –, kurus aizrauj radoša darbošanās. Plenēru un darbnīcas caurvīs vienota tēma – Latvijas Mākslas akadēmijas ēkas arhitektūras un interjera motīvi. Par darbnīcu vadīšanu un klātesošo labsajūtu Eiropas kultūras mantojuma dienās rūpēsies Akadēmijas studenti – jaunie mākslinieki un mākslas zinātnieki, no pirmkursniekiem līdz maģistrantiem. Būs valdīt atvasaras iedvesmai!

No 12.00
PLENĒRS pie Mākslas akadēmijas uz Kalpaka bulvāra un uz Valdemāra ielas. Modeļa lomā – īsts zirgs (no plkst. 12.00 līdz 14.00)! Reta izdevība, kas jāizmanto.
MŪZIKA visapkārt
KINO par un ap Mākslas akadēmiju no arhīviem līdz mūsu dienām Mākslas akadēmijas 1. stāva zālē

No 13.00 līdz 16.00
TEKSTILA DARBNĪCA
Tekstillietu apdruka sietspiedes tehnikā. Viesi aicināti nākt ar saviem krekliņiem, auduma maisiņiem un citām tekstillietām, uz kurām būs iespējams uzdrukāt neogotikas un jūgendstila motīvus.

STIKLA DARBNĪCA
Kā brošūrā „Latvijas Mākslas akadēmijas ēka” atzīmējusi mākslas zinātniece Dr. Daina Lāce, Akadēmijas interjera greznākā rota ir Ernsta Todes (Ernst Tode, 1852-1932) darbnīcas vitrāžas, kurās atainoti augu raksti un krāšņas rozes. Stikla darbnīcā kopīgiem spēkiem veidosim izsmalcināto vitrāžu kopijas.

BURBUĻU DARBNĪCA
Apgūsim lielo ziepju burbuļu pūšanu. Gan lieli, gan mazi varēs baudīt burbuļpūšanas gaisīgo prieku.

VIDES GAISMEKĻU DARBNĪCA
Parādīsim, kā no vienkāršām skārdenēm un konservu bundžām var izveidot elegantas laternas, kas darīs gaišākus krēslainos rudens vakarus. Darbnīcā izgatavoto varēsiet ņemt līdzi un nest pasaulē. Rosinām viesus ierasties uz darbnīcu ar savu konservu bundžu!

DARBNĪCA „ATBRĪVOTĀ NEJAUŠĪBA”
Šļakstīšanās tehnika, kur ar krāsas palīdzību saskatām parastajā neparasto. Pirmais solis uz mākslu ir atbrīvošanās!

LABO DOMU DARBNĪCA
Zaļajā zonā pie Valdemāra ielas atradīsies Labo domu darbnīca, kur uz īpaši sagatavota papīra varēsiet uzlikt savas pozitīvās domas, ko dāvināt Akadēmijai vai paņemt līdzi un dāvāt sev mīļajiem.

MODES IZSTĀDE UN VIDEO
Pasākuma laikā būs apskatāma Modes mākslas apakšnozares studentu, absolventu un pasniedzēju tērpu izstāde, kurā piedalās Agnese Narņicka, Keta Gūtmane, Arvils Linde, Līga Banga, Elīza Ceske, Laima Ūdre, Anete Krišjanova, Anita Ļeiņa, Zane Prokofjeva, Nadežda Kirpa. Ekspozīciju papildinās video ieraksts no 2012./2013. studiju gada noslēguma modes skates.

No 14.00
RAKU CEPLIS
Raku ceplis – keramikas tehnika, kuras saknes iestiepjas pamatīgā senatnē, japāņu tradīcijā. Jaunums rīdzinieku acīm!


Dalība visos pasākumos – bez maksas.

Tuvojoties pasākumam, informācija tiks papildināta, tādēļ lūdzam sekot līdzi jaunumiem! 


Papildu informācija par Eiropas kultūras mantojuma dienām: www.mantojums.lv
Objektu saraksts (klikšķināt šeit)
Informācija par objektiem un pasākumu programma (klikšķināt šeit)