Meklēt
Izvēlne

Mākslas akadēmijas "Stikla kubā" – Artūra Analta un Rūdolfa Strēļa kopprojekts "Naudas bļodas"

Līdz 2012. gada augusta vidum Mākslas akadēmijas „Stikla kubā” – objektā uz Valdemāra ielas iepretim LMA – skatāms Lielbritānijā strādājošo latviešu dizaineru Artūra Analta un Rūdolfa Strēļa kopprojekts „Naudas bļodas”, kas tapis sadarbībā ar Anglijas Banku (Bank of England).

Abu jauno mākslinieku naudas bļodu kopprojekts ir balstīts uz inovāciju materiālā un jaunām formu iespēju variācijām. Darba idejas pamatā ir divu vienību salīdzinājums – pārstrādāta nauda, kas ir kā materiālās vērtības vadošais simbols mūsdienās, un trauks, kas senām ciltīm kalpoja kā norēķinu un mantiskās vērtības simbols.

Projekts pievēršas smalkajai robežlīnijai starp vērtīgo un nederīgo, stabilo un mainīgo, seno un mūsdienīgo. Kā lakonisks interjera priekšmets tas veiksmīgi iederas dažādās vidēs un, pateicoties trauka rotējošajai kustībai, radītais darbs ir savā ziņā interaktīvs – tas komunicē ar patērētāju, nevis tiek pasīvi izmantots.

Izjaukts tiek arī viens no trauku pamatprincipiem – stabilitāte. Traukus iegriežot, tie, atkarībā no virsmas tekstūras, rotē līdz divu minūšu ilgumam, simbolizējot naudas kursa mainīgumu un tās rotāciju.

Trauki tiek ražoti divos izmēros – 23 cm un 50 cm diametrā, kā arī tiek lietotas divu valstu valūtas – Latvijas lati un Lielbritānijas mārciņas. Mazā bļoda tiek radīta no 1000 Latvijas latiem, savukārt lielā no 3000 latiem.

Rūdolfs Strēlis patlaban Mākslas akadēmijā studē scenogrāfiju, savukārt Artūrs Anats papildina zināšanas Londonas Mākslas Universitātes Centrālās Sentmartina mākslas un dizaina koledžā.