Meklēt
Izvēlne

Marutas Gredzenas personālizstāde Spānijā

No 2013. gada 5. līdz 27. septembrim „La Farinera del Clot Joan Alsina” izstāžu zālē Barselonā iespējams apskatīt Latvijas Mākslas akadēmijas maģistrantūras studentes Marutas Gredzenas personālizstādi „Las caras de los sueños”.

Personālizstāde Barselonā ir Katalonijas Keramikas asociācijas (ACC) izsludinātā konkursa par individuālo projektu iesniegšanu rezultāts. Konkurss tika izsludināts, lai pārstāvētu un popularizētu keramiku kā mūsdienu mākslas virzienu plašākā mērogā ārpus Keramikas asociācijas galerijas telpām, veidojot sadarbību ar „La Farinera del Clot” kultūras centru.

Marutas Gredzenas iztrādātais projekts tika izvirzīts kā labākais, un no 2013. gada februāra līdz septembrim tika dots laiks tā izstrādāšanai, kā rezultātā š.g. 5. septembrī tika atklāta personālizstāde. Izstāde veidota ļoti privātā noskaņā, un tās scenogrāfija tapusi sadarbojoties ar spāņu mākslinieku Victor Llanos, kas iepriekš sadarbojies ar pasaulē plaši pazīstamo keramikas mākslinieku Federic Amat.

„Las caras de los sueños” ir dažādas iedomātas personības no sapņiem un sapņu radītas personības. Tēma izvērsta no darba „Pasaules karaļi”, kas tapis vēl atrodoties Latvijā. Tā saturs bija reālas personas, dažādi sevis pašpasludināti pasaules karaļi, trīs dažādās valstīs, pievēršot uzmanību realitātei un šķietamai realitātei. Šo tēmu turpinot, tika radītas „Las caras de los sueños”, kas ir kā šī pētījuma izvērsums jaunā plaknē.

Izstādes koncepcija ir tīra šķietamības pārvēršana realitātē. Gluži kā ar karaļiem, kas sevi pašpasludinājuši. Atšķirība starp iedomātām personībām un sapņu radītajām ir tajā, ka iedomātās sapņu personības simbolizē pašas autores pasaules redzējumu, kā piemērus minot – „El mundo es azul” un „Vivir en un ciudad como en el campo”. Savukārt sapņu radītās personības ir konkrēti tēli ar konkrētiem vārdiem kā piemērus minot „Benjamim”, „Jonathan”, „Anna+Annka” un „Jānis”. Personību portreti tieši iemiesoti skulptūrā, izmantojot personas raksturojošo iezīmju pierakstus skiču veidā un vadoties no atmiņām par sapnī redzēto.

Izstādē aplūkojami 16 dažādi sapņu porteti un personības ekspresionismam tik raksturīgajā idejā, vēršot uzmanību uz autores iekšejo pārdzīvojumu.