Meklēt
Izvēlne

Miniatūrtekstiliju izstāde Jelgavā

No 2014. gada 1. marta līdz 24. aprīlim Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā aplūkojama miniatūrtekstiliju izstāde.

Miniatūrai kā mākslas darba žanram ir visnotaļ sarežģīts uzdevums. Tas prasa no mākslinieka prasmi ierobežotā telpā līdzsvaroti vienot gan autora iecerēto koncepciju, gan izmantoto materiālu diktētās darba tehnikas iemaņas.

Šajā miniatūrtekstiliju izstādē ir apvienotas trīs dažādas kolekcijas – no izstādes Rotko centrā „Daugavas ritmi” Daugavpilī un divas no Ventspilī „Jūras vārtos” un Ventspils muzejā eksponētajām kolekcijām. Lielais darbu apkopojums aptver visdažādākās interpretācijas par miniatūras tēmu. Izstādē piedalās 37 mākslinieki, katrs spilgti atšķirīgs savā garīgajā un tehniskajā izpausmē.

Ievas Krūmiņas pārsteidzošais, oriģinālais redzējums, kas ļauj skatītājam doties līdzi viņas emocionālajā ceļojumā. Velgas Lukažas izsmalcinātie izšuvumi, kas vairākkārt izpelnījušies atzinību starptautiskajās tekstilmākslas izstādēs Francijā un Itālijā. Ruta Bogustova, Antra Augustinoviča, Diāna Dimze-Dimme, Inese Jakobi, Irisa Blumate, Mārīte Leimane ir autores, kas allaž spēj ieinteresēt skatītājus ar darbu tehnisko izpildījumu un idejas oriģinalitāti. Jaunās mākslinieces Irēna Andrējeva un Līva Kaprāle nāk ar ironisku pasaules redzējumu, kas ir ļoti atšķirīgs un ko varētu saukt par skarbo stilu. Kopumā izstāde rāda tekstilmākslas neierobežotās iespējas, nojaucot robežas starp mākslas veidiem – grafiku, glezniecību, tēlniecību. Svarīga ir tikai doma, ko pauž katrs mākslinieks.

Kolekcijas daļā „Dziesma Daugavai” mākslinieku uzdevumu sarežģī Daugavas varenība, kas ir gan spēcīgas dabas stihijas iemiesojums, gan latviešu tautas kolektīvajā apziņā dziļi iesakņojies simboliskais tēls.

Miniatūra vēlas sastapt vērīgu skatītāju, tā aicina apstāties, iedziļināties, lai nepaliktu nepamanītas mākslas darbu smalkākās nianses.

Teksta autore:
Aija Baumane, Latvijas Tekstilmākslas asociācijas prezidente

Darba laiks:
Trešdien–svētdien: 10.00–17.00
Pirmdien, otrdien: slēgts

Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejs
Akadēmijas iela 10, Jelgava
www.jvmm.lv