Meklēt
Izvēlne

Pasākumu sērija Rīgā aicina iepazīt ievērojamo beļģu arhitektu un dizaineru Henriju Van de Veldi

Šogad tika atzīmēta Henrija Klemensa Van de Veldes (Henry Clemens Van de Velde) 150. dzimšanas diena. Van de Velde bija pasaulslavens beļģu gleznotājs, dizainers, grafiķis, domātājs, pasniedzējs un arhitekts. 

1910. gadā viņu uzaicināja piedalīties arhitektūras konkursā par pastorāta ēku Rīgā. Van de Velde tobrīd strādāja arī arhitektūras skolā Veimārā, kas vēlāk kļuva par pazīstamo Bauhausa skolu. Par šo pastorāta projektu vēl līdz 15. septembrim skatāma izstāde Rīgas Jūgendstila muzejā. Pēc tam tā ceļos uz Beļģiju, kur tiks atklāta starptautiskas konferences ietvaros Van de Veldes projektētajā Ģentes universitātes bibliotēkas ēkā.

Septembra pirmajās nedēļās Van de Veldem tiks veltīti vairāki pasākumi. 2013. gada 2. septembrī plkst. 17.00 Stokholmas Ekonomikas augstskolā Rīgā, Strēlnieku ielā 4a, Sorosa auditorijā ar priekšlasījumiem par Van de Veldi uzstāsies Ģentes Universitātes profesors dr. arch. Dirks De Meijers (Dirk De Meyer) un Latvijas Mākslas akadēmijas profesors dr. habil. art. Eduards Kļaviņš.

Abi profesori ir eksperti kādā no Van De Veldes daiļrades aspektiem. Dirks De Meijers, kurš ir starptautiski atzīts pētnieks un ļoti pieprasīts vieslektors, sniegs savu skatījumu uz meistara dzīvi un atstāto radošo mantojumu. Savukārt Eduards Kļaviņš atklās citur pasaulē maz pazīstamo Rīgas pastorāta ēkas projekta stāstu. Par to varēsim uzzināt no profesora dziļi izpētītās Van de Veldes un viņa Rīgas pārstāvja – arhitekta Bernharda Bīlenšteina sarakstes būves realizācijas laikā, kā arī liecībām citos tā laika avotos.

Š.g. 5., 6., 11. un 12. septembrī* plkst. 16.00 un 17.00 būs iespēja apmeklēt izstādi par īpašu ieejas maksu - 1 Ls. 6. un 11. septembrī izstādes apmeklējums notiks tās kuratora beļģu arhitekta Mantena Devrīnta (Manten Devriendt) vadībā.

Projekta īstenošanu atbalsta Beļģijas Karalistes vēstniecība Rīgā, Flandrijas pārstāvniecība Baltijā, Belux Latvijas tirdzniecības kamera, Rīgas Jūgendstila centrs, Rīgas Dome, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Ģentes Universitāte, Gētes institūts Rīgā, Kvadrapak, Jaga, Vandersanden Group, Delta Light, Flanders Road Services, Stokholmas Ekonomikas augstskola Rīgā.

* Precizēti datumi (iepriekš tika ziņots, ka ekskursijas un īpaša ieejas maksa būs 6. un 13. septembrī plkst. 10.00).