Pilotprojekta "Comfort in Living" rezultāti tiek prezentēti "StarDust" projekta noslēguma konferencē Zviedrijā
2013. gada 6. un 7. novembrī Malmē, Zviedrijā, norisinājās projekta „StarDust” noslēguma konference, kurā pulcējās visu projektā iesaistīto valstu un institūciju pārstāvji, lai prezentētu un pārrunātu projekta rezultātus, kā arī diskutētu par sadarbības turpināšanu nākotnē.
Projekts „StarDust” ir daļa no „BSR Stars” inovāciju platformas, ko finansē Eiropas Savienības Baltijas jūras reģiona programma 2007. – 2013. gadam, kā arī projekta dalībvalstis.
Latvijas Mākslas akadēmija ir iesaistīta vienā no pieciem „StarDust” pilotprojektiem – „Comfort in Living” –, kura mērķis ir produktu attīstība dzīves kvalitātes nodrošināšanai augošajai senioru populācijai Baltijas jūras reģionā. Pilotprojektā sadarbojas septiņas valstis – Zviedrija, Somija, Dānija, Latvija, Lietuva, Igaunija un Polija. Līdzās Latvijas Mākslas akadēmijai „Comfort in Living” partnerorganizācijas ir „IDC West Sweden” (Zviedrija), Poznaņas Dabaszinātņu universitātes Kokapstrādes fakultāte (Poznan University of Life Science, Faculty of Wood Technology, Polija), „Modern House Creation Cluster” (MONAK, Lietuva), kā arī asociētās partnerorganizācijas: „Development Centre UMT” (Dānija), „Culminatum Innovation” (Somija), Igaunijas Mākslas akadēmija, Tallinas Universitāte (Igaunija).
Pilotprojekta gaitā no 2011. līdz 2013. gadam īstenota virkne aktivitāšu. Latvijas Mākslas akadēmijas studenti un pedagogi trīs gadus strādājuši pie inovatīviem un ērtiem risinājumiem Baltijas jūras reģionā dzīvojošajiem vecāka gadagājuma cilvēkiem. Iesaistot akadēmiskās, uzņēmējdarbības un sabiedriskās nozares, noritējis studiju darbs, kā rezultātā izstrādāti visdažādākie piedāvājumi senioru ērtībām un dzīves telpas labiekārtošanai. Darbs noritējis gan Latvijas Mākslas akadēmijas ietvaros Rīgā, gan strādājot starptautiskās radošajās darbnīcās kopā ar partnervalstu mākslas un dizaina augstskolu studentiem, docētājiem un uzņēmējiem.
„StarDust” noslēguma konferencē Malmē „Comfort in Living” pilotprojekta komanda prezentēja darba rezultātus, īpašu uzsvaru liekot uz šā gada jūlijā Kopenhāgenā (Dānijā) aizvadīto starptautisko inovāciju darbnīcu „Innovation Camp 2013”. Darbnīcā katru no septiņām projekta dalībvalstīm pārstāvēja vairāki studenti, uzņēmumu pārstāvji, žurnālists un projekta personāls. Studenti, smeļoties padomu un pieredzi no iesaistītajiem pasniedzējiem un uzņēmējiem, dienu un nakti strādāja starptautiskās komandās ar mērķi izstrādāt ideju inovatīvam produktam senioru (65+) virtuvei. Radītie dizaina prototipi Malmē tika prezentēti konferences apmeklētājiem – gan „StarDust” pilotprojektos iesaistītajiem, gan augsta līmeņa valsts un starptautisko organizāciju (ES, EDSO) amatpersonām un tādu uzņēmumu kā „Nokia”, „Ericsson” u.c. pārstāvjiem –, kā arī tika eksponēti īpašā izstādē „Sankt Gertrud” konferenču centra telpās un apspēlēti improvizācijas teātrī. Izstādes stendā tika prezentēts arī eksperimentālais projekts „Osis māja”, kas radīts ar mērķi izveidot augstas kvalitātes kompaktu dzīvojamo vidi senioriem.
„Innovation Camp 2013” ietvaros radītie prototipi jau ir atceļojuši uz Latviju, un šā gada decembrī līdzās citiem projekta norises laikā izstrādātajiem dizaina un arhitektoniskajiem risinājumiem tie būs skatāmi Latvijas Mākslas akadēmijas veidotā izstādē Eiropas Savienības mājā Rīgā.
Konferenci Malmē apmeklēja septiņi Latvijas Mākslas akadēmijas pārstāvji: projektu vadītāja Vineta Kreigere, Dizaina nodaļas docenti Ervins Pastors un Aija Freimane, pasniedzēja Ilze Kundziņa, projektā iesaistītais dizainers Rihards Funts, arhitekts Toms Kokins un LMA komunikāciju un sabiedrisko attiecību speciāliste Egita Kurpniece.