Meklēt
Izvēlne

Provansas valdzinājums

No 2015. gada 1. maija līdz 5. jūlijam Mākslas muzejā „Rīgas Birža” (Doma laukumā 6, Vecrīgā) skatītājiem būs atvērta izstāde „Provansas valdzinājums”. Ar šo izstādi Borisa un Ināras Teterevu fonds atzīmē piecu gadu darbību Latvijā un sniedz iespēju skatīt izcilu 19. gadsimta beigu – 20. gadsimta pirmās puses Francijas mākslinieku darbus. Latvijas muzeju vēsturē šāda mēroga izstāde notiek pirmo reizi.

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) sadarbībā ar Borisa un Ināras Teterevu fondu Mākslas muzejā „Rīgas Birža” piedāvā unikālu ekspozīciju, kas iepazīstina ar leģendāru mākslas pasaules personību – Pjēra Ogista Renuāra (Pierre-Auguste Renoir), Anrī Matisa (Henri Matisse), Vinsenta van Goga (Vincent van Gogh), Pola Gogēna (Paul Gauguin), Marka Šagāla (Marc Chagall), Raula Difī (Raoul Dufy) un Pablo Pikaso (Pablo Picasso) – daiļradi. Izstādē aplūkojamas Pikaso „Faunu” sērijas gleznas un autora keramika, Difī „Vansas strūklaka”, Šagāla „Pulkstenis liesmojošās debesīs”, Pola Siņjaka (Paul Signac) „Pavasaris Provansā” un citi darbi.

Borisa un Ināras Teterevu fonds, kas ir viens no partneriem topošā Laikmetīgās mākslas muzeja izveidē, atbalstot šo projektu, vēlējies parādīt laikmetīgās mākslas attīstību 20. gadsimtā, kas nav iedomājama bez tās priekšteča – klasiskā modernisma, kurā ietilpst arī izstādē pārstāvētie mākslas darbi.

Francijā 20. gadsimta sākumā uzplauka vairāki mākslas virzieni, kurus pēc Otrā pasaules kara jaunā mākslinieku paaudze daļēji noliedza, bet daļēji veidoja dialogu ar tiem. 70. gadu un turpmākā postmodernā māksla lielā mērā izaugusi, balstoties uz gadsimta sākuma sasniegumiem. Gan konkrētā reģiona dabas burvība, gan Francijā dzimušie modernisma virzieni dažādos laikos ir bijis iedvesmas avots arī vairākām Latvijas mākslinieku paaudzēm.

LNMM direktore Māra Lāce: „Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ir gandarīts par to atbalstu, ko Mākslas muzeja „Rīgas Birža” daudzveidīgajām aktivitātēm ir snieguši Boriss un Ināra Teterevi, gan atbalstot laikmetīgās mākslas izpausmes, gan pievēršoties stabilu un par 20. gadsimta klasiku kļuvušu mākslas vērtību atvešanai uz Latviju. Šai aspektā īpaši nozīmīga ir izstāde „Provansas valdzinājums”. Izstādē Rīgā vienkopus sapulcināti tādu mākslinieku meistardarbi, kuru vārdi veido pasaules mākslas vēstures spožākās lappuses. Katrs autors iezīmē noteiktu attīstības līniju, kur skatām impresionisma un postimpresionisma metamorfozes, simbolisma un fovisma ieskicējumus, kubisma transformācijas u.c. atklāsmes, kas ir bijušas būtiskas noteiktu laikmetu un paaudžu māksliniekiem un kas plašā laika amplitūdā ir veidojušas lielas sabiedrības daļas mākslinieciskos priekšstatus un gaumi. Izstāde rāda arī, cik būtiska nozīme šo autoru darbībā ir vietai, kur smelta iedvesma, attīstīts un pilnveidots iegūtais.”

Mecenāts Boriss Teterevs: „Projekta koncepcija – Provansas valdzinājums – tika izstrādāta ciešā sadarbībā ar Mākslas muzeja „Rīgas Birža” speciālistiem. Gada garumā ideja un Dienvidfrancijas kultūras telpas spilgtie iespaidi ir materializējušies izstādes ekspozīcijā. Paralēli pasaulslavenu 20. gadsimta sākuma franču autoru darbu izlasei mums likās būtiski parādīt, kā Provansas gars spēja ietekmēt Latvijas mākslinieku pasaules izjūtu un redzējumu – no Aleksandras Beļcovas smalki niansētajām, elegantajām variācijām līdz Alekseja Naumova vasaras saules gaismā mirgojošam bagātīgajam krāsziedam.”

Izstāde ir vēl nebijis notikums Baltijas valstu izstāžu dzīvē. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja sadarbības partneri šajā projektā ir Orsē muzejs (Musée d'Orsay) un Žorža Pompidu centrs (Centre Georges-Pompidou) Parīzē, Pikaso muzejs Antibā (Musée Picasso, Antibes), A. Puškina Valsts tēlotājas mākslas muzejs Maskavā un K. M. Čurļoņa Nacionālais mākslas muzejs Kauņā. Tiek eksponēti arī darbi no Belgazprombank (Белгазпромбанк) kolekcijas Minskā. Izstādes atklāšanu ar savu dalību īpaši šim notikumam veltītā konferencē godinās arī muzeju direktori un vadošie speciālisti.
Izstādes nosaukums – „Provansas valdzinājums” – ir simbolisks, jo mākslinieki, kuri lielāku vai īsāku savas dzīves periodu ir pavadījuši Dienvidfrancijā, nenoliedzami ietekmējušies no apkārtējās vides un radījuši izcilus darbus. Tajos jūtams specifiskais un īpašais, kas raksturīgs Dienvidfrancijas gaismai, krāsām un kas uz mākslinieku audekliem ir pārvērties izteiksmīgās līnijās, piesātinātā kolorītā vai tēlu aprisēs, veidojot nojausmu par vietas atmosfēru. Tieši šī dabas un vides impulsu radoša transformācija savdabīgā, spilgtā mākslas tēlā ir izstādes darbus vienojošais elements.
Izstāde tapusi ciešā sadarbībā ar Francijas Republikas vēstniecību un Francijas institūtu Latvijā.

Visiem izstādes apmeklētājiem ieejas biļetes cena ir EUR 1,42.

SAISTĪTIE  PASĀKUMI:
* 30. aprīlī plkst. 11.00–14.00 Izstādes „Provansas valdzinājums” lasījumi:
speciālisti no Francijas, Krievijas un Latvijas piedāvā atklāt Pablo Pikaso īpašo saikni ar Antibām, uzzināt par Dienvidfrancijas māksliniekiem Ivana Morozova un Sergeja Ščukina kolekcijās, kā arī tuvāk iepazīt Aleksandras Beļcovas Dienvidfrancijas periodu.
Mērķauditorija: aicināti visi interesenti!
Norises vieta: Mākslas muzeja „Rīgas Birža” Konferenču zāle (3. stāvā).
Dalības maksa: ieeja brīva.

* 3. maijā plkst. 13.00 „Sarunas muzejā”:
19.–20. gadsimta mijas tendences kultūrā, mākslinieks Pablo Pikaso
tikšanās ar izstādes kuratori, mākslas zinātnieci Vitu Birzaku.
Mērķauditorija: aicināti visi interesenti!
Dalības maksa: ieejas biļete izstādē.

* 7. maijā plkst. 17.00–19.00 „Telpa, Tērps un Tēls”:
lekcija „Provansas šarms tuvplanā”:
par izstādi „Provansas valdzinājums” stāsta projekta kuratores, mākslas zinātnieces Daiga Upeniece un Vita Birzaka.
Mūžizglītības programmas ietvaros Mākslas muzejs „Rīgas Birža” sadarbībā ar mākslinieku biedrību „Sidegunde” piedāvā nodarbību ciklu „Telpa, Tērps un Tēls”. Programmas mērķis ir iesaistīt radošo profesiju pārstāvjus, lai veicinātu paaudžu sadarbību un nodrošinātu tradīciju pārmantojamību. Mākslas speciālistu, mākslas vēsturnieku, arhitektu vadītu lekciju, diskusiju un sarunu veidā dalībnieki tiks iepazīstināti ar vēsturiskajiem stiliem, to izpausmēm tēlotājmākslā, arhitektūrā un modē. Latvijas kultūras mantojums tiks aplūkots pasaules kultūrmantojuma kontekstā, akcentējot paralēles un atšķirības. Nodarbības bagātinās oriģināls vizuālais, foto un kino materiāls. Lekcijas notiek reizi mēnesī, ceturtdienā.
Mērķauditorija: aicināti visi interesenti!
Norises vieta: Mākslas muzeja „Rīgas Birža” Konferenču zāle (3. stāvā).
Dalības maksa: pieaugušiem – EUR 2,85; skolēniem, studentiem, senioriem – EUR 1,42.
Papildu informācija pie Vitas Ozoliņas, zvanot pa tālruni (+371) 67 225209, GSM (+371) 26 517135 vai rakstot uz e-pastu Vita.Ozolina(abols)lnmm.lv">.

* 9. maijā, plkst. 13.00 Ģimenes diena „Provansas krāsas”:
  23. maijā, vecākiem ar bērniem būs iespēja apskatīt izstādi muzejpedagoga vadībā,
  6. jūnijā piedalīties darbnīcā „Katram savs Pikaso”, kur varēs apgleznot šķīvjus, kā arī apdrukāt līdzpaņemto apģērbu sietspiedes tehnikā ar Sevras porcelāna manufaktūras šķīvja motīvu no LNMM kolekcijas.
Mērķauditorija: ģimenes ar bērniem vecumā no 4 līdz 12 gadiem.
Materiāli līdzi ņemšanai: gluds gaišs kokvilnas audums vai apģērba gabals.
Dalības maksa: EUR 1,42 no personas.
Vietu skaits ierobežots (30 dalībnieki).
Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās pie Kristīnes Mileres, zvanot pa tālruni (+371) 67 357534 vai rakstot uz e-pastu Kristine.Milere(abols)lnmm.lv" target="_blank">.

* 10. maijā plkst. 13.00 „Sarunas muzejā”:
izstādes koncepcija, mākslinieki Vinsents van Gogs un Pols Gogēns
tikšanās ar izstādes kuratori, mākslas zinātnieci Daigu Upenieci.
Dalības maksa: ieejas biļete izstādē.

* 16. maijā plkst. 16.00 „Terra incognita”:
lekcija „Francijas kolonijas. Magribs”:
Dr. hist. Imanta Ļaviņa stāstījumā galvenā uzmanība tiks pievērsta Marokas un Tunisijas tradicionālajai tautas mākslai, Sahāras tuksnesim, skaistajām reģiona pilsētām.
Mākslas muzeja „Rīgas Birža” ceļotāju klubs „Terra incognita” („Nezināmā zeme”) gaida tos, kuri ceļojuši, ceļo un vēl ceļos – domās vai īstenībā. Kluba nodarbības dod ieskatu par tālajām eksotiskajām zemēm, to pagātni, tagadni un šobrīd tūristu jo īpaši iecienītām vietām. Lekcijas bagātina oriģināls vizuālais, foto, kino materiāls, kurā ietverta arī aktuāla informācija ceļotājiem. Sadarbībā ar „Jēkaba Ceļojumiem” apmeklētājiem ziemas / pavasara sezonā’ 2015 sestdienās MMRB piedāvā četrus pasākumus.
Mērķauditorija: aicināti visi interesenti!
Norises vieta: Mākslas muzeja „Rīgas Birža” Konferenču zāle (3. stāvā).
Dalības maksa: pieaugušiem – EUR 2,85; skolēniem, studentiem, senioriem – EUR 1,42. Vietu skaits ierobežots.
Papildu informācija pie Vitas Ozoliņas, zvanot pa tālruni (+371) 67 225209, GSM (+371) 26 517135 vai rakstot uz e-pastu Vita.Ozolina(abols)lnmm.lv">.

* 16. maijā plkst. 19.00–01.00 Akcija „Muzeju nakts”:
Rainis ciešot Šveicē un pār kalniem lūkojoties uz Franciju
Pasākuma laikā muzeja ātrijā apmeklētāji varēs apskatīt Šveices gleznainās ainavas no muzeja 19. gadsimta grafikas kolekcijas, kādas vēroja arī Rainis, atrodoties emigrācijā. Savukārt Lielajā izstāžu zālē pavērsies skats uz Franciju izstādē „Provansas valdzinājums”, kurā eksponēti Pjēra Ogista Renuāra, Vinsenta van Goga, Pablo Pikaso un citu izcilu mākslinieku darbi. Izstādes mecenāti ir Borisa un Ināras Teterevu fonds, kas savā piecu gadu jubilejā dāvina to Latvijas iedzīvotājiem.
Aicināti visi interesenti! Ieeja brīva.

* 17. maijā plkst. 13.00 „Sarunas muzejā”:
mākslinieks Rauls Difī, gleznotāja Alekseja Naumova daiļrade
tikšanās ar mākslinieku, LMA rektoru Alekseju Naumovu.
Dalības maksa: ieejas biļete izstādē.

* 31. maijā plkst. 13.00 „Sarunas muzejā”: pārsteigums
tikšanās ar īpašo viesi.
Dalības maksa: ieejas biļete izstādē.

* 7. jūnijā plkst. 13.00 „Sarunas muzejā”: mākslinieks Marks Šagāls
tikšanās ar mākslas vēsturnieku Eduardu Dorofejevu.
Dalības maksa: ieejas biļete izstādē.

* visu izstādes laiku  Bezmaksas ģimenes ceļvedis izstādē „Mākslas pētnieks”:
  (no 9. maija) ģimenes ceļvedis veidots kā izstādes karte, kuru izmantojot vecākiem ar bērniem pirmskolas un sākumskolas vecumā ir iespēja tuvāk iepazīt izcilu franču gleznotāju daiļradi un ar uzdevumu palīdzību padarīt izstādes apmeklējumu vēl aizraujošāku. Jautājiet pēc ceļveža muzeja kasē vai iepriekš lejupielādējiet to no muzeja mājas lapas un izdrukājiet!

* visu izstādes laiku Izglītības programma skolēniem „Fovisms, kubisms, impresionisms”:
nodarbības laikā muzejpedagoga vadībā apskatīsim ekspozīciju un ielūkosimies slaveno franču mākslinieku audeklos, kuru radošā darbība saistīta ar Provansas reģionu Francijā. Skolēni uzzinās par impresionisma, fovisma un kubisma virzienu raksturīgākajām īpašībām, meklējot to izpausmes Vinsenta van Goga, Ogista Renuāra, Pola Gogēna, Raula Difī, Pablo Pikaso, Marka Šagāla un citu autoru daiļradē. Nodarbības otrajā daļā sekos radošs darbs – sava mākslas darba radīšana fovisma, kubisma vai impresionisma noskaņās.
Mērķauditorija: 5.–9. klases skolēni.
Materiāli līdzi ņemšanai: krāsainie eļļas pasteļa krītiņi.
Dalības maksa: EUR 1,42 no personas + nodarbības vadīšana EUR 5,69 no grupas.
Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās pie Ievas Bertuses, zvanot pa tālruni (+371) 67 357536 vai rakstot uz e-pastu Ieva.Bertuse(abols)lnmm.lv">.

* visu izstādes laiku Radošā darbnīca bērniem „Katram savs Pikaso”:
pēc izstādes izpētes muzejpedagoga vadībā darbnīcas dalībnieki pievērsīsies šķīvju apgleznošanai, iedvesmojoties no ekspozīcijā redzētā un uzzinātā.
Mērķauditorija: pirmskolas izglītības iestāžu audzēkņi.
Materiāli līdzi ņemšanai: gluds gaišs kokvilnas audums vai apģērba gabals.
Dalības maksa: EUR 1,42 no personas.
Vietu skaits ierobežots (30 dalībnieki).
Pirmskolas izglītības iestāžu grupiņām ir iespēja apmeklēt darbnīcu darba dienu rītos, iepriekš piesakoties pie Kristīnes Mileres, zvanot pa tālruni (+371) 67 357534 vai rakstot uz e-pastu Kristine.Milere(abols)lnmm.lv">.


Norises vieta:
Mākslas muzejs „Rīgas Birža” (Doma laukums 6)

Darba laiks:
Katru dienu 10.00–18.00, kase 10.00–17.45
Piektdienās 10.00–20.00, kase 10.00–19.45
Uzmanību! 24. maijā muzejs slēgts.