Meklēt
Izvēlne

PUBLISKĀS MĀKSLAS MAINĪGĀ SEJA, OTRĀ TIEŠSAISTES SARUNU SESIJA 11. FEBRUĀRĪ

Vai mēs varam no jauna definēt publiskās mākslas lomu sabiedrībā, ja tās primārā funkcija vairs nav pieminēt vai godināt?

Laikā, kad muzeji un galerijas ir slēgtas un fiziska pieeja mākslas darbiem ir ierobežota, šķiet nav pārsteidzoši, ka pievēršam lielāku uzmanību mākslai publiskā telpā. Centrālā Sentmārtinas mākslas un dizaina koledža (CSM) un Latvijas Mākslas akadēmija (LMA) sadarbības projekta ietvaros rīkos publisko sarunu sēriju, kurā tuvplānā tiks skatīta vēsture un konteksts no katras institūcijas perspektīvas. Katrā sarunā uzstāsies uz sarunu pieaicināts vieslektors no Lielbritānijas un Latvijas, kuri kopā ar maģistrantūras studentiem pievērsīsies abu valstu atšķirību un paralēļu meklējumiem publiskās mākslas tradīcijās. Pētot katras sarunas galveno tēmu un apvienojot idejas par norisēm Eiropas dažādajos punktos, tiks veidotas kopīgas atbilžu variācijas.

Diskusiju programma turpināsies ar pēc kārtas jau otro sarunu uz kuru aicinām pievienoties 11. februārī plkst. 16:00 pēc Latvijas laika (plkst. 14:00 pēc Londonas). Šoreiz sarunas tēma  “Destrukcija: pieminekļu iznīcināšana VAI publiskā māksla kā sociālo nemieru uzmanības centrs”.

Tēmas ietvaros pievērsīsimies publiskajā telpā esošo pieminekļu destrukcijai, pētot piemērus no nesenās pagātnes Lielbritānijā un Latvijā. Pieminekļi, kas uzcelti plaši zināmu personu un viņu pārstāvētās varas sistēmas godināšanai, abās valstīs šodien ir kļuvuši par apspiešanas simbolu. Ko mēs, pētot kādēļ un kā tie par tādiem ir kļuvuši, varam iemācīties? Un kas notiek, kad tie tiek demontēti?

Sarunas vieslektori: Dīns Kenings (Dean Kenning) un Deniss Hanovs

Dīns Kenings ir mākslinieks, kurš veido kinētiskas skulptūras, video darbus un diagrammas, kas reflektē par sabiedrībā aktuālām tēmām. Par mākslas izglītības un mākslas politiku lasāmi viņa raksti tādiem žurnāliem kā Third Text, The Journal of visual Art Practice u.c. Dīns ir arī viens no tēlotājmākslas pasniedzējiem CSM.

Deniss Hanovs ir kulturologs, humanitāro zinātņu doktors, pētnieks, pasniedzējs Rīgas Stradiņa universitātē un Latvijas Mākslas akadēmijā. Monogrāfiju un rakstu autors par globalizācijas procesu analīzi, mazākumtautību politiku Latvijā, nacionālisma ideoloģiju mūsdienu Latvijā un autoritārisma periodu Latvijas 20. gs. 30. gados.

Studenti: Viktorija Balašova (LMA), Juišao Lo (CSM; Yu Shao Lo), Eleni Marankaki (CSM; Eleni Maragkaki) un Liene Rumpe (LMA).

Viktorija Balašova studē glezniecību maģistra programmā Latvijas Mākslas akadēmijā.  Savos nesenākajos darbos pētījusi kriminālistiku, kriminoloģiju un biheiviorismu, tiecoties runāt par cilvēka prāta tumšajām dzīlēm. Viktorija glezniecību izmanto kā filtru,  kur caur zinātnisko pamatojumu un detalizētību atklāj skaudru neērtību.

Juišao Lo savu mākslu raksturo kā tiltu, kas savieno dažādas kultūras pārstāvjus laikā un telpā. Viņa mākslas darbos māksla ir process. Tajā apmeklētāji veido savstarpēju dialogu ar konkrēto lokāciju. Instalāciju un performances māksla ir tā, kas ļauj veidot šādu noteiktai vietai piemērotu, eksperimentālu saziņas tiltu. Savu pēdējo darbu “Fantoms” (Phantom), kas pamatā bija veidots no papīra, Juišao eksponēja kādā pamestā papīra fabrikā Taipejā, aicinot cilvēkus apmeklēt un no jauna iepazīt šo vietu pirms tā kļūst par ko citu.

Eleni Marankaki ir māksliniece, kuru interesē darbs dažādos medijos un formātos, kā piemēram, grafikā, skulptūrā, jauno mediju mākslā. Pieredze, kas gūta studējot Atēnās, Grieķijā, kuras ainavā apvienotas dažādas formas un struktūras, radīja jaunajai māksliniecei pārliecību, ka pilsēta ir cilvēku radīta sociāla struktūra. Pilsētvides dabiskā un mākslīgā novērošana ir viņas darbu kodols, jo pilsētas ainavās visspilgtāk redzams līdzsvars starp estētiku un funkciju.

Liene Rumpe studē maģistra programmā Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības apakšnozarē. Aktīvi piedalās grupas izstādēs, tostarp pērnā gada brīvdabas mākslas projektā "Savvaļa" (2020). Viņas mākslas darbiem raksturīgas telpisku struktūru stratēģijas, neskaidri gaismas avoti un kolektīvo ideju konfigurācijas, kas ievietotas jaunos kontekstos un arhetipisku vienību formējumos.

Tiešsaistes diskusija vietnē Zoom - 11. februāris plkst.16:00

Zoom saite: https://us02web.zoom.us/j/89444688667?pwd=R2JsLzZTbUtCRHgyL2NvWWFobENsdz09

ID: 894 4468 8667
Parole: 301143

Sarunas valoda: angļu, dalība bez maksas

Publiskā cikla programma un norises laiks:

  1. Nauda: kurš un kādēļ maksā par mākslu publiskā telpā? | 28.01.2021
  2. Destrukcija: publisko pieminekļu iznīcināšana | 11.02.2021
  3. Aktīvisms: politiskās mākslas spēks |  25.02.2021
  4. Lokācija: publiskās mākslas jaunas vietas meklējumi | 11.03.2021
     

Publiskās sarunas programma ir daļa no Centrālās Sentmārtinas mākslas un dizaina koledžas un Latvijas Mākslas akadēmijas sadarbības projekta