Meklēt
Izvēlne

Radošā konkursa "Paint the Blade" laureāti tiks paziņoti konkursa izstādes atklāšanā 21. augustā [IZSTĀDE PĀRCELTA]

Latvijas Mākslas akadēmijai sadarbojoties ar Latvijas nacionālo lidsabiedrību „airBaltic” un pasaulē trešo lielāko civilās aviobūves uzņēmumu „Bombardier”, mākslas un dizaina studentiem šā gada pavasara cēlienā bija iespēja apliecināt savu talantu, piedāvājot risinājumus „Bombardier” lidmašīnas Q400 NextGen propellera lāpstiņas apgleznošanai. Mākslas akadēmijas studentu vidū izsludinātajā radošajā konkursā „Paint the Blade” („Apglezno propellera lāpstiņu”) savas vīzijas par propellera lāpstiņas veidolu – kopā 72 skices – iesnieguši 40 jaunie mākslinieki. „Paint the Blade” laureāti tiks paziņoti konkursa darbu ekspozīcijas atklāšanā. Tehnisku iemeslu dēļ 2013. gada 21. augustā paredzētā svinīgā ceremonija ir pārcelta. Precīzs pasākuma norises laiks tiks izziņots drīzumā.

Konkursa žūrija, kuras darbā piedalās pārstāvji no „Bombardier” un „airBaltic”, kā arī Mākslas akadēmijas pedagogi prorektors prof. Kristaps Zariņš, Dizaina nodaļas asoc. prof. Inguna Elere un Glezniecības katedras vadītājs doc. Andris Vītoliņš, ir gandarīta par pieteikto ideju konceptuālo daudzveidību un radošo potenciālu. Mākslas un dizaina studenti pierādījuši savu prasmi mērķtiecīgi strādāt ar konkursa māksliniecisko vēstījumu – „zaļākas” aviācijas ideju, kas ir viena no „Bombardier” darbības pamatvērtībām. Jaunie mākslinieki bija aicināti atainot praksē pierādīto tēzi, ka aviācija un ekoloģiska domāšana var harmoniski integrēties vienā veselumā un kalpot kā dzinulis arvien ambiciozākām inovācijām aviobūvē.

No žūrijas izvirzītajiem finālistiem diviem tiks pasniegtas galvenās konkursa prēmijas. Konceptuāli un vizuāli radošākā risinājuma autors balvā saņems 1000 eiro lielu naudas prēmiju, savukārt otrās vietas ieguvējs – lidojuma sertifikātu divām personām lidojumiem biznesa klasē no Rīgas uz jebkuru no „airBaltic” sešdesmit galamērķiem. Jau šobrīd zināms, ka skatītāju simpātijas godu konkursā saņem Dizaina nodaļas Funkcionālā dizaina apakšnozares 1. kursa students Jānis Jaunzems par ideju „Memories of Tomorrow”, kas balsojumā konkursa mājas lapā www.painttheblade.lv guva vislielāko atzinību – 242 balsis.

Konkursa rīkotāji ir vienisprātis, ka darba uzdevums ir unikāls – šāda ranga aviotehnikas nonākšana mākslinieku rokās ir teju nebijis precedents ne tikai Latvijas, bet arī pasaules mērogā. Lidsabiedrības „airBaltic” korporatīvo komunikāciju viceprezidents Jānis Vanags stāsta, ka ideja par konkursa rīkošanu Latvijā radusies pēc sarunas ar „Bombardier” pārstāvjiem. „Konkursu tika plānots rīkot tikai Vācijā, tāpēc jo īpaši esam gandarīti, ka izdevās viņus pārliecināt rīkot to arī Latvijā.” Tikmēr Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības katedras vadītājs un konkursa žūrijas pārstāvis doc. Andris Vītoliņš atzīst, ka „lāpstiņa kā simbols parādās daudzās heraldikās, izšuvēs, uz T-krekliem un tiek tirgots visā pasaulē. Pats simbols ir skaists – tas ir cilvēku radīts brīnums.”

Kanādas aviobūves uzņēmuma „Bombardier” izstrādātais turbopropellers lidmašīnai Q400 NextGen ļauj būtiski mazināt komerciālās aviācijas ietekmi uz apkārtējo vidi. Pirmkārt, šis gaisa kuģis nodrošina zemāku degvielas patēriņu un mazāku CO2 emisiju. Otrkārt, propellera dizains un izcilais dzinēju tehnoloģiskais risinājums ievērojami samazina pacelšanās trokšņa ietekmi uz apkārtējo vidi. Aizsardzība no sadzīves trokšņa ir vides aizsardzības politikas neatņemama sastāvdaļa.

Vairāk par ilgtspējīgu aviāciju un „Bombardier” Q400 NextGen tehnoloģiskajiem risinājumiem var uzzināt:
- http://q400nextgen.com/en/#/q400/environment/
- http://csr.bombardier.com/en/products/aerospace

Ar radošajā konkursā pieteiktajiem darbiem var iepazīties „Paint the Blade” mājas lapā:
www.painttheblade.lv