Meklēt
Izvēlne

Rīgas arhitektūrai un pilsētvides reģenerācijai veltīts izdevums

Izdevniecība „Megaphone Publishers” laidusi klajā izdevumu „9 Rīgas stāvokļi”, kas veltīts Rīgas arhitektūrai un pilsētvidei, tās reģenerācijas un transformācijas projektiem.

Šajā izdevumā ir aplūkoti vairāk kā 50 Rīgas arhitektūras un pilsētplānošanas projekti. Tie vispārinošā veidā ir grupēti pēc pavisam jaunu urbāno tipoloģiju principa, ļaujot apzināt tos Rīgas stāvokļus, kādi vislabāk raksturo tās arhitektūras un pilsētvides projektus. Izdevuma galvenais redaktors arhitekts Oskars Redbergs šī projekta ietvaros ir piedāvājis atteikties no tradicionālās ēku klasifikācijas pēc to funkcijas vai stilistikas. Tā vietā tiek izmantots jauns klasifikācijas veids, kas ļauj atklāt JAUNAS URBĀNĀS TIPOLOĢIJAS un analizēt arhitektūru un pilsētvidi veidojošos procesus daudz plašākā kontekstā.

Deviņu tipoloģiju vidū ir t.s. Jaunais pastorālisms/New Pastoralism, Plenērs/En Plein Air, Pārizmantošana/Upcycling, Lielceļs/Highway, Autonomija/Autonomy, Pārņemšana/Takeover, Plombes/Infills, Svārstības/Amplifications, Elūzijas/Elusions. Tipoloģiju apzīmēšanai izmantoti termini, kas aizgūti no tādām jomām kā ekonomika, medicīna, finanses u.c. Arhitektūra ir spēja savienot dažādas šķietami nesaistītas lietas un idejas, piešķirt tām kopēju formu un radīt jēgu to kopējai eksistencei. Attiecīgi izdevums „9 Rīgas stāvokļi” pievēršas arhitektūrai, kas ir radusies īpašos apstākļos, dažādu normatīvu un ierobežojumu ietekmē, ekonomiska, sociāla, kultūras un politiska dialoga rezultātā.

Rīgas arhitektūras reprezentācijas funkcija te nebūt nav izvirzīta priekšplānā. Aplūkoti arī tādi arhitektūras piemēri, kuru arhitektoniskās vai pilsētvides kvalitātes ir neviennozīmīgas. Vienlaikus šie piemēri mums ļauj skaidrāk izprast tos laikmetīgās arhitektūras un kultūras stāvokļus, ar kuriem arhitektūra saskaras tās attīstībā šodien.

Izdevumu ievada vairākas esejas, kuru autori ir arhitekti Oskars Redbergs, Jānis Lejnieks un Jānis Dripe, arhitekts un žurnālists Artis Zvirgzdiņš, pilsētvides teorētiķis Kšistofs Navrateks (Krzysztof Nawratek) un mākslas vēsturniece, Latvijas Mākslas akadēmijas maģistrante Inga Karlštrēma. Grafiskais dizains: Edgars Zvirgzdiņš (Associates, Partners et Sons Design & Development). Fotogrāfijas: Aivars Siliņš.

Izdevums ir pieejams arī angļu valodā – ar nosaukumu „9 Conditions of Riga”. Tas ir ticis veidots kā katalogs izstādei „9 Rīgas stāvokļi”, kas no 2013. gada 23. oktobra līdz 24. novembrim bija skatāma Gētes Universitātes telpās, Frankfurtē pie Mainas, Vācijā. Izstāde veidoja daļu no Eiropas Centrālās Bankas Eiropas Kultūras Dienu oficiālās programmas.

Grāmata atrodama veikalā „Jāņa sēta”, Kalnciema kvartālā, „Jāņa Rozes” grāmatnīcā, un citās grāmatu tirdzniecības vietās, kā arī sazinoties ar izdevniecību „Megaphone Publishers”.