Sabīnes Moores izstāde "Salem"
No 2013. gada 16. februāra līdz 27. februārim galerijā „Zīmulis un Ota” skatāma jaunās mākslinieces Sabīnes Moores izstāde „Salem”.
Kaķis izsenis ir dzīvojis kopā ar cilvēku kā mājdzīvnieks. Kaķis murrā, atbrīvo no spriedzes, kliedē vientulību un ir draudzīgs un pat lietderīgs, jo izķer peles. Kaķis jūtot āderes, tāpēc jaunā dzīvesvietā pār slieksni pirmo ielaiž kaķi un vietā, kur kaķis apgūlies, gultu nenovieto, jo tā būs uz āderes. Starp dažādajām krāsām un šķirnēm melnā ir viena no kaķu krāsām. Ja neesi māņticīgs, par to kreņķu nav...
Melns kaķis ir māņticības objekts gan laimei, gan nelaimei. Mājās tas nesot laimi, bet uz ceļa tas esot brīdinājums par iespējamām nepatikšanām, un tad nevajagot turpināt iesākto ceļu. Vācijā kaķis ir slikts, ja šķērso no labās uz kreiso pusi, bet labs, ja no kreisās uz labo pusi. Folklorā melnais kaķis ir raganu draugs un reizēm spējis pārtapt par cilvēku. 19. gs. pirāti ticēja, ka melns kaķis nes laimi, tomēr, ja kaķis nāk klāt, būs nelaime, un ja iet prom - tas uz izdošanos. Jūrniekiem uz kuģa melns kaķis ir bijis vēlams un nesis veiksmi.
Melnie kaķi krituši nežēlastībā līdz ar viduslaiku sātana kultu. Kristiešu baznīca pasludinājusi tos par sātana kalpiem un rīkojusi kaķu iznīcināšanu. Gadījās, ka melnā kaķa dēļ sods raganu sakarā draudēja viņa saimniekiem. Viduslaiku baznīcas sētās māņticības dēļ bija brīži, kad kaķus izķēra un tā sekas bija žurku savairošanas, un tās pārnēsāja mēri.
Pēc tam, kad pop-up galerijas „ikrs” logā Berga bazārā decembrī izliktais manis uzgleznotais melnais kaķis piesaistīja tik daudz uzmanības, man radās interese par šo fenomenu, kāpēc cilvēkiem tas patīk. Man melnais kaķis saistās ar bērnības TV seriālu „Sabrina the teenage witch”... Kā jau raganai, Sabrinai bija melns kaķis vārdā Salem. Vārds Salem nāk no Amerikas pilsētiņas nosaukuma, kurā notikušas masveida raganu medības. Man patika iejusties pusaudžu raganas/burves Sabrinas tēlā, un Sabrinas kaķis bija gudrs, gādīgs, mazliet cinisks un egoistisks, laisks, kā jau kaķis, un neatsverams padomdevējs. Es pat uzmeklēju veco seriālu YouTube un paskatījos vēlreiz.
Šīs izstādes gleznās melnā kaķa tēma ir kaķu „portreti”, pie tam tumšs kažoks ir raksturīgs dažādām šķirnēm. Kaķu spožā melnā spalva piešķir tiem īpašu eleganci, izsmalcinātību un zināmu noslēpumainību. Kaķu mīlīgums kontrastē ar melno kaķu simbolu un tēla vēsturi.
Izstādē redzamie darbi tapuši 2012. gada decembrī un 2013. gada janvārī, tie ir gleznoti dažādos atšķirīgos stilos. Katrs no kaķiem ir pielāgots konkrētajam gleznas lielumam, ar „vidi”, kurā kaķim jādzīvo.
Ir mīti par krāsainiem kaķiem, melnbaltiem un pilnīgi baltiem, un bieži tie ir pretrunīgi. Izstādē ir viens balts kaķis, un ticējums šajā sakarā ir tāds, ka balts kaķis ir nelabvēlīgs ļauniem ļaudīm, bet sargā labos.
Sabīne Moore
Dz. 1990
Beigusi JRRMV
Šobrīd studē Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas apakšnozarē.
Tīmekļos: www.njau.tumblr.com, www.sabinemoore.lv
Galerija „Zīmulis un Ota”
Skolas iela 18, Rīga
http://zimulisunota.lv