Meklēt
Izvēlne

Saruna par Vilhelmu Purvīti

Ceturtdien, 2014. gada 4. decembrī, plkst. 18.00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles „Arsenāls” Radošajā darbnīcā (Vecrīgā, Torņa ielā 1; 2. stāvā) notiks sarunu vakars, veltīts Latvijas glezniecības vecmeistaram Vilhelmam Purvītim. Muzeja īpašie viesi būs Latvijas mākslas vēstures institūta pētniece Dr. art. Kristiāna Ābele un Latvijas Mākslas akadēmijas asociētā profesore Dr. art. Kristīne Ogle.

Vilhelms Purvītis (1872–1945) bija spožs sava laika mākslinieks un mākslas pedagogs, kurš guvis atzinību ne tikai Latvijā, bet arī starptautiskā līmenī. Būdams gudrs un tālredzīgs kultūrpolitiķis, viņš aktīvi atbalstīja jaunos māksliniekus un atklāja daudzus turpmākajos gados Latvijas mākslā īpašu vietu ieguvušus talantus. Vilhelma Purvīša vārds Latvijas mākslas vēsturē un plašākas sabiedrības apziņā kļuvis par nacionālās identitātes zīmi. Tieši tāpēc mūsdienās lielākā balva profesionālās vizuālās mākslas jomā Latvijā, kas tiek piešķirta par izcilāko sniegumu divu gadu periodā, ir Purvīša balva.

Pēdējo nedēļu – līdz 7. decembrim – izstāžu zāles „Arsenāls” Radošajā darbnīcā apmeklētāji var iepazīties ar Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) un Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Mākslas zinātnes nodaļas sadarbības projektu „Mākslas galaktika”, kurā centrālo vietu ieņem latviešu glezniecības klasiķa Vilhelma Purvīša darbs „Pavasara ūdeņi (Ledus iet)”. Jāatzīmē, ka pavisam muzeja krājumā atrodas gandrīz 150 mākslinieka darbi, un šī ir tā retā reize, kad konkrētā glezna ir pieejama publiskai apskatei.

Agrā pavasara aina gleznota laikposmā no 1930. līdz 1935. gadam, kad Purvītis vēl pildīja rektora pienākumus un vadīja Dabasskatu meistardarbnīcu Latvijas Mākslas akadēmijā. Izdevniecības „Neputns” tapušajā grāmatā par Vilhemu Purvīti (2014) mākslas zinātnieks Eduards Kļaviņš raksta, ka 20. gadsimta 30. gados gleznotājs turpinājis variēt reiz izveidoto „latviskās ainavas” kanonu, kas Latvijas plašākas sabiedrības apziņā pārstāv „purvītisku” un vienlaikus neapstrīdami nacionālu ainavu, tomēr salīdzinājumā ar „neoklasicisma” posmu ir pamanāmas atšķirības – krāsas kļuvušas spilgtākas un kontrastainākas, jūgendstila viļņveidīgais „bioloģiskā romantisma” stilizācijas īpatsvars vājinājies, toties biežāk izmantots taisnu, slīpu, zigzagveidīgu virzienu ritms laukumu robežās un triepienos. Tieši vitālais otas triepiens un košā krāsu palete, kas dominē pavasara motīva kompozīcijā, kalpoja par izšķirošo faktoru, lai darbs kļūtu par Saules simbolisku reprezentāciju jauno studentu veidotajā izstādē.

Lai sniegtu muzeja apmeklētājiem pēc iespējas daudzpusīgāku informāciju par vecmeistara personību un radošo mantojumu, uz vakara sarunu Arsenālā ir uzaicināta LMA vieslektore, Latvijas mākslas vēstures institūta pētniece Dr. art. Kristiāna Ābele, kura pastāstīs par Vilhelma Purvīša mākslinieciskās daiļrades sākumposmu. Savukārt par gleznotāja darbību saistībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju būs iespējams uzzināt no LMA asociētās profesores Dr. art. Kristīnes Ogles.

Aicināti visi interesenti! Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

Dalības maksa: pieaugušiem – EUR 1,42; skolēniem, studentiem, pensionāriem – EUR 0,71. Pirms pasākuma apmeklētājiem ir iespēja apskatīt LNMM izstāžu zālē "Arsenāls" notiekošās izstādes „Saules sistēmas perspektīva” un „Mākslas galaktika”, iegādājoties ieejas biļetes saskaņā ar cenrādi.


Norises vieta:
LNMM izstāžu zāle "Arsenāls" / Radošā darbnīca
2. stāvs, Torņa iela 1, Rīga