Meklēt
Izvēlne

Talitas Vālodzes personālizstāde “Atmošanās”

No 2015. gada 16. oktobra līdz 22. novembrim Jaņa Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejā aplūkojama Talitas Vālodzes gleznu izstāde „Atmošanās”. Pirmā Talitas izstāde muzejā notika pirms pieciem gadiem, kad viņas ceļš mākslā tikko bija sācies. Patīkama atkalredzēšanās ļaus interesentiem izsekot mākslinieces radošajām gaitām. Izstādes atklāšana un tikšanās ar Talitu Vālodzi - 16. oktobrī plkst. 19.00.

„Atmošanās” ir Talitas Vālodzes personālizstāde, kurā gan gleznu vizuālais risinājums, gan to būtība attēlo “atmošanos” un paskatīšanos uz, iespējams, ierastām lietām no cita skatpunkta, jaunas perspektīvas apzināšanos, kā arī pašas autores atmošanos kā māksliniecei. Gleznošanas procesā viņa ir saskatījusi un izzinājusi gan sevi, gan pasauli, kurā dzīvojam.

Sākotnēji gleznas var uzlūkot kā abstraktas formu un laukumu kombinācijas, kas piesātinātas ar smalkām, izstrādātām detaļām un krāstoņu niansēm. Šie izteiksmes līdzekļi šķietami nav izmantoti acumirklī atpazīstamam reālās pasaules atveidam. Tomēr rūpīgā glezniecība neļauj skatienam viegli pārslīdēt, tā liek uzkavēties un aplūkot, un pēkšņi gleznas iegūst telpiskumu, pārvēršas par reālo.

Darbu izveidē izmantoti satelītuzņēmumi un kartes, tādēļ uzreiz nav nojaušams virsmas plaknes mērogs. Esam pieraduši dzīvot tepat, pie zemes, un savu apkārtējo vidi tikai pa retam uzlūkojam no augstāka skatupunkta, tādēļ prātā jānotiek vērienīgam abstrahēšanās procesam, lai sevi apzinātos kā šī milzīgā kopuma sastāvdaļu. Iztēlojoties virtuālo zemeslodi un pietuvinot to līdz attiecīgajam apgabalam, tomēr šķiet, ka tas ir tāds mazs fragments no veseluma. Rodas apmulsums – cik liela ir pasaule, cik plašu to apzināmies?

Gleznu sižeti aptver visu zemeslodi, tajos atveidotas atsevišķas teritorijas, ko izmainījusi cilvēku darbība. Apzināti vai nejauši, arī cilvēku veikums ieguvis estētisku veidolu un savdabīgi iekļaujas apkārtējā, daudz plašākā vidē. Šī darbība ne vienmēr ir bijusi destruktīva, un tomēr izmaiņas nevar novērtēt viennozīmīgi, tādēļ gleznas ir faktu fiksācijas. Vērtējums un attieksmes izvēle paliek skatītāja ziņā. Ļoti iespējams, ka nepamanām savas ikdienā aptvertās vides un pasaules mēroga saistības, savu darbību sekas. Autore izstādē ir radījusi citādu un plašu mūsdienu cilvēka dzīves vides redzējumu.

Talita Vālodze dzimusi Saldū 1993. gadā, mācījusies Saldus 1. vidusskolā. Šobrīd jaunā māksliniece studē Latvijas Mākslas akadēmijā un šogad iegūs bakalaura grādu glezniecībā. Līdz šim Talita piedalījusies vairākās grupu izstādēs un 2010. gadā aizvadījusi savu pirmo personālizstādi. 2012. gadā māksliniece ieguvusi I. Zeberiņa prēmiju, bet 2014. gadā Ināras Teterevas stipendiju mākslā.