Meklēt
Izvēlne

Tête-à-Tête 20 epizodēs: Rīgas pilsētvides laikmetīgās mākslas darbu izstāde "Rīga smaida"

Mākslas programmas TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS ietvaros no 2013. gada 4. līdz 16. jūnijam Latvijas Mākslas akadēmijas jaunā korpusa 2. stāvā ir apskatāma konkursam iesniegto darbu izstāde „Rīga smaida”. 

Šī ir Latvijas vēsturē pirmā izstādē, kurā redzami paliekošu pilsētvides mākslas darbu projekti. Augsta līmeņa laikmetīgā māksla iekļaujas koncepcijā, kura aicina domāt un smaidīt. Tā ir labestīga, humorpilna, stāstoša.

Izstādē-konkursa skatē kuratores Helēnas Demakovas aicināti piedalījās Andris Breže, Aigars Bikše, Ēriks Božis, Krišs Salmanis, Kaspars Podnieks, Ojārs Pētersons, Leonards Laganovskis, Krispats Ģelzis, Liene Mackus, Brigita Zelča-Aispure, Andris Eglītis, Armands Zelčs, piedāvājot kopumā 17 darbus.

„Konkursa „Rīga smaida” ideja radās, jo vēlamies, lai mūsu galvaspilsētas publiskajā vidē kļūtu vairāk tādu mākslas darbu, kas vienlaikus ir mākslinieciski augstvērtīgi, bet reiz izraisītu pozitīvas emocijas, smaidus un vēlmi fotografēties,” saka mecenāts Boriss Teterevs.

Žūrija īstenošanai pilsētvidē virza Andra Brežes „Pieminekli dūmiem”, Ojāra Pētersona „Lielo vāzi”, Brigitas Zelčas-Aispures „Kluso dabu” un Ērika Boža „Soliņus”. Žūrijas īpašo atzinību par idejas oriģinalitāti izpelnījās Ojāra Pētersona projekts „Granīta lodes”.

Žūrijas komisijas sastāvā, kas vērtēja darbus, bija mecenāti Boriss un Ināra Teterevi, LNMM direktore Māra Lāce, Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītājs Juris Dambis, Latvijas Mākslas akadēmijas prorektors prof. Kristaps Zariņš un izstādes kuratore Helēna Demakova.

Komisija lēma par četru darbu virzīšanu īstenošanai ar mecenātu atbalstu jau 2014. gadā. Mecenāts Boriss Teterevs kopā ar kuratori Helēnu Demakovu vairākkārtēji pārrunājuši šo projektu ar Rīgas Domes priekšsēdētāju Nilu Ušakovu un saņēmuši principiālu atbalstu idejas virzībai arī no pilsētas puses.

Juris Dambis: „Ja skatāmies uz 2014. gadu, tad īpaši tādēļ, ka daudzos objektos notiek renovācijas darbi, ļoti būtiski ir piepildīt publisko telpu ar augstvērtīgu mākslu. Vērtējot konkursā iesniegtos darbus, redzēju daudzas labas idejas. Par to esmu ārkārtīgi priecīgs. Turklāt jaunradītā laikmetīgā māksla un dizains var kļūt par nākotnes kultūras pieminekļiem.”

Māra Lāce: „Konkurss par objektu radīšanu pilsētvidē ir lieliska ideja, jo šāda veida darbi netiek veidoti bez konkrēta pasūtījuma. Mūsu māksliniekiem ir ļoti asprātīgas idejas un tās tieši iekļaujas konkursa konceptā – „Rīga smaida. Ja izdotos risināt izvēlēto četru objektu izvietošanu pilsētā, tad domāju, ka laimīgi būtu gan rīdzinieki, gan Rīgas viesi. Jo Rīgas pilsētvidē laikmetīgā mākslas klātbūtne ir salīdzinoša maza.”

Kristaps Zariņš: „Pateicoties privātai iniciatīvai, māksliniekiem ir iespēja būt vajadzīgiem sabiedrībai. Žūrijas komisija izšķīrās par, mūsuprāt, projekta idejai visatbilstošākajiem darbiem, lai gan visi iesniegtie darbi bija dziļi inteliģenti, domāt rosinoši un toleranti provokatīvi.”

Helēna Demakova: „Šī konkursa uzvarētāju darbus pēc precizējumiem un saskaņošanas ceram ieraudzīt Rīgas pilsētvidē jau 2014. gadā, kas Rīgu starp Eiropas pilsētām pacels pilnīgi jaunā līmenī. Turklāt šis konkurss ir radījis idejas diviem turpmākiem konkursiem – mākslas soliņu, kā arī figurālo kompozīciju izveidei un izvietošanai pilsētvidē. Jāpatur prātā, ka tā visa ir augstvērtīga laikmetīgā māksla.” 

Projekta prototips ir Brigitas Zelčas-Aispures skulptūra „Villendorfas Venēra 21. gadsimtā”, kas atrodas pie Latvijas Mākslas akadēmijas galvenās ieejas.

Izstāde „Rīga smaida” top sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju, plānots, ka uz šī projekta bāzes nākamajā mācību gadā uzsāks akadēmisku pilotprojektu – topošo kuratoru studijas, kuras ir ieplānotas LMA ilgtermiņa stratēģijā, kas tika izveidota ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu.

Izstāde „Rīga smaida” ir noslēdzošais Borisa un Ināras Teterevu fonda mākslas programmas TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS pasākums.

TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS ietvaros Rīgas izstāžu, koncertu, teātru zālēs, Latvijas Nacionālajā operā un Rundāles pilī, kā arī tiešraidēs radio un televīzijā tika piedāvāti unikāli mākslas projekti un atklātās lekcijas, kuras pasniedza mākslinieks Lehs Majevskis (Lech Majewsky, Polija), fotogrāfi Stefans Vanfleterens (Stephan Vanfleteren, Beļģija), Pauls Hansens (Paul Hansen, Zviedrija), Jans Grarups (Jan Grarup, Dānija), kinofilmu starptautisku zīmolu mārketinga stratēģiju veidošanas eksperts  Džerijs R. Hasfāters (Jere R. Hausfater, ASV), režisors Kirils Serebreņņikovs (Kirill Serebrennikov, Krievija), mākslinieks Imants Lancmanis (Latvija), mākslas kritiķe un kuratore Helēna Demakova (Latvija), džeza pianists Daniels Kramers (Daniel Kramer, Krievija).

Borisa un Ināras Teterevu fonds
2010. gadā mecenāti Boriss un Ināra Teterevi nodibināja ģimenes labdarības fondu, lai atbalstītu izcilas un sabiedrībai noderīgas iniciatīvas un veicinātu kultūras, mākslas un izglītības attīstību Latvijā. Saskaņā ar fonda sociālās atbildības konceptu būtiski ir rīkoties racionāli un atbildīgi, lai veicinātu augstāku dzīves līmeni un iniciētu plašas un jēgpilnas pārmaiņas sabiedrībā. Fonds sadarbojas un atbalsta cilvēkus, ieceres un pasākumus, kas atbilst šim konceptam. 2012. gadā fonds atbalstījis 150 dažādu iniciatīvu visā Latvijā. 2011. gadā Borisam un Inārai Tetereviem piešķirts Triju Zvaigžņu ordenis, bet pēc gada abi mecenāti atzīti par Gada Rīdziniekiem.

Izstādes darba laiki:
Otrdien, trešdien, piektdien, sestdien: 11.00 – 18.00
Ceturtdien: 11.00 – 19.00
Pārtraukums: 14.30 – 15.00
Pirmdien, svētdien: slēgts

Ieeja bez maksas

Norises vieta:
Latvijas Mākslas akadēmijas jaunais korpuss (ieeja no pagalma)
Kalpaka bulvāris 13, Rīga