Meklēt
Izvēlne

Tildes mākslas projekta „ARS ex MACHINA“ labākie darbi nonāk pie skatītājiem

No 3. decembra līdz 13. janvārim Dailes teātra foajē (Rīgā, Brīvības ielā 75) skatāmi Latvijas mākslinieku labākie darbi, kas tika iesniegti sabiedrības „Tilde" mākslas projektam „ARS ex MACHINA" un ieguva augstāko žūrijas un sabiedrības vērtējumu.

„ARS ex MACHINA" ir sabiedrības „Tilde" aizsākts mākslas projekts, kura mērķis ir veicināt vizuāli bagātu tehnoloģisko risinājumu tapšanu un vienlaikus popularizēt Latvijas mūsdienu mākslinieku darbus neparastākās vidēs un auditorijās. Ar projektu „ARS ex MACHINA" un tā laikā veidoto izstādi „Tilde" ir centusies tuvināt divas radošās pasaules - glezniecību un programmizstrādi. Mākslas darbu potenciālā auditorija ir plaša, jo „Tildes" radīto tehnoloģiju, produktu un pakalpojumu lietotāju skaits vien pārsniedz 300 000.

Mākslas projektam „ARS ex MACHINA" savus darbus (pavisam 62) iesniedza 26 jaunie mākslinieki. No tiem izstādē ir skatāmi 22 mākslinieku 33 darbi, kurus izvēlējās gan žūrija (Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce, mākslas zinātniece un kritiķe Laima Slava, Latvijas Mākslas akadēmijas rektors Aleksejs Naumovs, sabiedrības „Tilde" valdes priekšsēdētājs Andrejs Vasiļjevs), gan interesenti, kas projekta mājaslapā internetā balsoja par sev tīkamāko mākslas darbu.

Māksliniece Baiba Rēdere, kuras gleznu motīvi jau bagātina „Tildes" produktus, uzskata: „Gleznošana man ir valoda, kas ļauj sazināties citos saskarsmes līmeņos, kuros vārdu spēks beidzas. Tā nav par katru cenu jāsaprot, bet tikai jāļauj sevi aizskart, iekustināt, ievibrēt, iedvesmot! Šis „Tildes" projekts ir unikāla iespēja popularizēt savus darbus un ļaut par sevi uzzināt plašai auditorijai. Māksliniekam ir ļoti nozīmīgi, ka radītais mākslas darbs ir apskatāms ne tikai darbnīcā vai kādā mājoklī, bet arī "atdzīvina" un piešķir citu elpu tehnoloģiju pasaulei."

Ar šo projektu jaunajiem māksliniekiem, pirmkārt, ir radīta iespēja apliecināt sevi, parādot savus darbus plašai auditorijai gan izstādes stendos, gan virtuālajā telpā. Otrkārt, ar labāko darbu autoriem sabiedrība „Tilde" slēgs līgumus par darbu izmantošanu savu produktu un pakalpojumu vizuālajā noformējumā, kas regulāri tiks mainīts. Līdz ar to ieguvēji būs arī „Tildes" produktu lietotāji, kuri iepazīs Latvijas jauno talantīgo mākslinieku sniegumu. Vienlaikus sabiedrība „Tilde" šajā izstādē atskatās arī uz saviem 20 iedvesmas pilnajiem darba gadiem, kuru lielākais gandarījums ir būt noderīgam ikvienam datorlietotājam - kā Latvijā, tā arī aiz valsts robežām.

Sabiedrības „Tilde" valdes priekšsēdētājs Andrejs Vasiļjevs uzsver: „„Tilde" rūpējas par lokālām vērtībām globālā mērogā. Tāpēc gan interesanta, gan arī likumsakarīga ir ideja „Tildes" produktu veidolā iekļaut Latvijas mākslinieku darbus. Tā ir arī iespēja māksliniekiem iedvesmoties no mūsu radītajām novatoriskajām tehnoloģijām, bet mums savukārt - gūt iedvesmu no mākslas. Arī programmēšanu mēdz dēvēt par mākslu, parasti gan ar to domājot aroda prasmi vai meistarību. Taču, mūsuprāt, programmu izveide var kļūt par mākslu arī šā vārda plašākajā nozīmē. Programmas radīšana ļauj materializēt idejas, tās īstenojot virtuālā, skatāmā un „lietojamā" formā. Vienlaikus vēlos pateikties Dailes teātrim par atsaucību un radīto iespēju izvietot izstādi teātra mākslas templī."

Dailes teātra direktors Andris Vītols: „„Tilde" tic, ka tehnoloģijas un māksla, savstarpēji iedvesmojoties un mijiedarbojoties, var radīt interesantus un netradicionālus darbus. Dailes teātris savukārt tic un arī pierāda, ka šī ir vieta ne tikai teātrim, bet arī citām mākslas formām un izpausmēm ne vien uz skatuves, bet it visur, kur iespējams sajust mākslas dvēseli. Tāpēc esam priecīgi, ka mūsu veiksmīgi iesākto izstāžu rīkošanas ceļu ar skaistiem un iedvesmojošiem darbiem turpina izstāde „ARS ex MACHINA"."

Apmeklētājiem izstāde ir atvērta stundu pirms katras Dailes teātra izrādes. Izstāde apskatāma bez maksas.

Konkursa darbi elektroniskā formātā un informācija par māksliniekiem ir publiski pieejama projekta „ARS ex MACHINA" mājaslapā internetā, tā veicinot projekta darbu un mākslinieku atpazīstamību plašā sabiedrībā.


Par sabiedrību „Tilde"
Sabiedrība „Tilde" ir vadošais plaša lietojuma programmatūras izstrādātājs un lokalizācijas pakalpojumu sniedzējs Baltijas valstīs. „Tilde" dibināta 1991. gadā Rīgā, uzņēmumā strādā 97 darbinieki, tam ir biroji arī Viļņā un Tallinā. Galvenie „Tildes" darbības virzieni ir datoratbalsta izstrāde latviešu valodai, datorprogrammu lokalizācija, tekstu tulkošana, grāmatvedības un uzņēmuma vadības programmatūra.