Meklēt
Izvēlne

Vašingtonā notiks Alekseja Naumova un Kristapa Zariņa kopizstāde "Riga and World Cities. Live Paintings"

Atklājot „Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas 2014” pasākumu kopumu gada garumā ASV, Latvijas Republikas vēstniecībā Vašingtonā tiks atklāta Latvijas Mākslas akadēmijas rektora profesora Alekseja Naumova un prorektora profesora Kristapa Zariņa kopizstāde „Riga and World Cities. Live Paintings”, ko varēs aplūkot no 2014. gada 8. februāra līdz 8. martam. Izstāde veidota pēc Latvijas Republikas vēstniecības Vašingtonā iniciatīvas.

Ekspozīcija ir kā tilts starp Rīgu un Vašingtonu gan burtiskā, gan metaforiskā nozīmē. Abu mūsdienu klasiķu kopizstādē centrālā loma atvēlēta pilsētu ainavām, pasaules metropoļu un Eiropas vēsturisko pilsētu īpašajai gaisotnei. Meistaru gleznas rosina skatītāju doties kolorītā ceļojumā no Rīgas līdz Vašingtonai un Ņujorkai, no Honkongas līdz Venēcijai, Parīzei un neskaitāmiem citiem galamērķiem, kur māksliniekus vedušas dzīves un darba gaitas.

Abu mākslinieku daiļradē būtiska nozīme ir glezniecības procesam un videi. Vairums izstādē aplūkojamo darbu tapuši kā mirkļa fiksācija brīvā dabā, dinamiskā atmosfērā. Visbiežāk uz lielizmēra formāta, ar brīvu otas pieskārienu, krāsas jaucot tieši uz audekla. Mākslinieki apzināti iztiek bez palīgmateriāliem, iepriekš sagatavotām skicēm vai fotogrāfijām. Noteicošā ir situācija – saulē vai lietū, cilvēku ielenkumā vai vientulībā dažu stundu laikā top urbānās un dabas ainavas.

Līdzās agrākos gados radītiem darbiem izstādē būs skatāmas gleznas, kas pavisam nesen – 2013. gada rudenī – tapa Ņujorkā un Vašingtonā, Aleksejam Naumovam un Kristapam Zariņam viesojoties ASV, kur galerijā „onetwentyeight” (Ņujorkā) tika atklāta abu autoru kopizstāde „Let’s Talk About Painting”. Vizītes laikā mākslinieki rada iespēju veltīt laiku arī glezniecībai. Tā tapa lielformāta gleznas – skats uz ASV prezidenta rezidenci Balto namu (Vašingtonā) un skats uz Manhetenu no Bruklinas un ainava ar Vašingtona skvēru (Ņujorkā). Izstādē Vašingtonā būs skatāmi visi plenērā ASV gleznotie darbi.

„Gleznošana Ņujorkā vienmēr ir neaizmirstama pieredze. Raugoties no Bruklinas krastmalas, majestātiskā Manhetena ir kā uz delnas. Pārnest ikonisko metropoli, šo pasaules spoguli, uz audekla ir pamatīgs izaicinājums. Lielpilsētas kontrasti bija spilgti izjūtami arī gleznojot Vašingtona skvērā Ņujorkā, vidē, kur augstceltnes sadzīvo ar parku, dabu, cilvēkiem. Vai tā būtu Rīga, Vidusjūras valstis vai ASV metropoles, salīdzināt atmosfēru vietās, kur gleznots, patiesībā ir neiespējami – katrai ir savs raksturs un unikāla krāsu palete. Vienojošais elements visās glezniecības sesijās ir plenēra gaisotne, iespēja izdzīvot mirkļa burvību un fiksēt ainavu,” stāsta Aleksejs Naumovs.

No Kristapa Zariņa, Latvijas Mākslas akadēmijas profesora un prorektora, bagātīgā darbu krājuma uz izstādi Vašingtonā ceļo plenēra darbi no Vašingtonas un Ņujorkas, kā arī Rīgas un Budapeštas ainavas. Līdzīgi kā kolēģim Aleksejam Naumovam, arī Kristapam Zariņam glezniecībā ir svarīgs process: „Gleznoju ārā, lai, mainoties gaismai, fiksētu krāsu attiecības dabā un paplašinātu krāsu skalu, ko vēlāk izmantot citos darbos kā atspērienu radošai iztēlei. Darbu plenērā uztveru kā procesu – divu stundu gatavošanos, kam seko divdesmit minūtes aizmiršanās.”

Aleksejs Naumovs un Kristaps Zariņš pateicas Latvijas Republikas vēstniecībai Vašingtonā, īpaši vēstniekam Andrim Razānam ar kundzi Guntu Razāni, par ierosmi veidot izstādi „Riga and World Cities. Live Paintings” un atbalstu viesojoties ASV 2013. gada rudenī.

Izstādes norises vieta:
Latvijas Republikas vēstniecības Vašingtonā izstāžu telpa
2304 Massachusetts Ave., N.W., Washington, D.C. 20008

Darba laiks:
Piektdienās: 12.00–19.00
Sestdienās: 12.00–17.00